Ευρωμπάσκετ 2015: "Θρίλερ" για Σλοβενία, εύκολα οι Σέρβοι

Τρίτη, 08 Σεπτεμβρίου 2015 18:15
UPD:18:18
EPA/ANTONIO BAT

Στιγμιότυπο του αγώνα Ολλανδία - Σλοβενία.

Αγχωτική νίκη επί της Ολλανδίας με 81-74 σημείωσε η Σλοβενία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Γ΄ ομίλου στο Ευρωμπάσκετ, ΄που φιλοξενείται στο Ζάγκρεμπ και στον οποίο μετέχει η Εθνική ομάδα.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντβοτς διπλασίασε τις νίκες της, σε αντίθεση με τους "οράνιε" που έμειναν στην επιτυχία της πρεμιέρας απέναντι στη Γεωργία.

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 16 πόντων λίγο πριν το πρώτο ημίχρονο, οι Ολλανδοί ισοφάρισαν σε 41-41 με σερί 16-0 και σε 57-57 λίγο αργότερα, για να δώσει τελικά τις λύσεις ο Ντράγκιτς, που με πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό "καθάρισε" τον αγώνα.

Αντίθετα, πολύ πιο εύκολο έργο είχαν οι Σέρβοι, οι οποίοι στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου επικράτησαν με 93-64 της Ισλανδίας και παραμένουν στην κορυφή έχοντας το απόλυτο των νικών.

Πρώτος σκόρερ των "πλάβι" ήταν ο Νέντοβιτς με 15 πόντους, ενώ οι ψηλοί του Παναθηναϊκού Ραντούλιτσα και Κούζμιτς πρόσθεσαν 13 και 11 αντίστοιχα, με τον Μιλουτίνοφ του Ολυμπιακού να συνεισφέρει άλλους 6.