Champions League: Η πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (α' μέρος)

Τετάρτη, 19 Σεπτεμβρίου 2012 13:26

Champions League: Η πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (α
REUTERS / ANTONIO BRONIC
Α’ Ομιλος: Εύκολο βράδυ είχε στην Κροατία η Πόρτο απέναντι στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Champions League. Οι Πορτογάλοι επικράτησαν με 2-0 της ομάδας του Κάσιτς χάρη στα γκολ των Λούτσο Γκονζάλεζ στο 41ο λεπτό και Στίβεν Ντεφούρ στο 90ό λεπτό, αντίστοιχα.
EPA / ANTONIO BAT
A’ Ομιλος: Μετά τη νίκη επί της Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ, η Πόρτο ισοδυναμεί στην πρώτη θέση του ομίλου με την Παρί Σεν Ζερμέν (με τρεις βαθμούς έκαστη) και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στις 3 Οκτωβρίου στην Πορτογαλία για να ξεκαθαρίσει ο πρωτοπόρος.
REUTERS / BENOIT TESSIER
Α’ Ομιλος: Μαγική ήταν η επιστροφή της Παρί Σεν Ζερμέν στο Champions League έπειτα από οκτώ χρόνια. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι διέσυρε εντός έδρας με 4-1 τη Ντιναμό Κιέβου. Μεγάλοι πρωταγωνιστές τα δύο νέα και ακριβά μεταγραφικά αποκτήματά της, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (που άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό) και ο Τιάγκο Σίλβα (που πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 29ο λεπτό). Μέχρι το 35ο λεπτό ο δείκτης του σκορ είχε ανέβει στο 3-0 από ένα σουτ του Αλεξ (32ο λεπτό). Ο Μιγκέλ Βελόζο πέτυχε στο 87ο λεπτό το μοναδικό τέρμα της Ντιναμό Κιέβου, ενώ ο Χαβιέ Παστόρε διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90ό λεπτό.
EPA / CHRISTOPHE KARABA
Α’ Ομιλος: Ένα μοναδικό επίτευγμα που δύσκολα θα καταρριφθεί, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον, κατέχει από τη νύχτα της Τρίτης 18 Σεπτεμβρίου ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου ο Σουηδός διεθνής επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν έγινε ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί στο Champions League με έξι διαφορετικές ομάδες και έχει σκοράρει με όλες!
EPA / GUILLAUME HORCAJUELO
Β’ Ομιλος: Μόλις δύο λεπτά χρειάστηκε η Αρσεναλ για να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 και να πάρει τη νίκη με 2-1 επί της Μονπελιέ μέσα στην Γαλλία. Με τέρματα των Ποντόλσκι στο 16ο λεπτό και Ζερβίνιο στο 18ο λεπτό οι «κανονιέρηδες» πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη στο Champions League. Για τους γηπεδούχους το σκορ άνοιξε ο Μπελχαντά με πέναλτι στο 9ο λεπτό.
Β’ Ομιλος: Με την αρχή με το… δεξί στην Γαλλία, η πρωτοπόρος του ομίλου Αρσεναλ (μαζί με τη Σάλκε) θα υποδεχθεί εντός έδρας στις 3 Οκτωβρίου τον Ολυμπιακό που χρειάζεται ένα θετικό αποτέλεσμα.
Icon / ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Β’ Ομιλος: Η κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού εναντίον της Σάλκε συνοδεύτηκε από ανάλογο αποτέλεσμα στην πρεμιέρα του εφετινού Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1.
EPA / ORESTIS PANAGIOTOU
Β’ Ομιλος: Η πειραϊκή ομάδα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, είχε κακή αμυντική λειτουργία, ανορθόδοξο τρόπο παιχνιδιού και κινδύνεψε με βαρύτερη σε έκταση ήττα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χέβεντες στο 41ο λεπτό, ο Αμπντούν ισοφάρισε στο 58ο λεπτό αλλά στο επόμενο λεπτό ο Χούντελαρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
REUTERS / Marcelo del Pozo
Γ’ Ομιλος: Η Μάλαγα έκανε την έκπληξη στην πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου κερδίζοντας μέσα στο «Ροσαλέδα» τη Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης των πολλών εκατομμυρίων με 3-0. Μέχρι τα πρώτα 16 λεπτά η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι είχε ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 2-0 χάρη στα τέρματα των Ισκο (3ο λεπτό) και Σαβιόλα (16ο λεπτό) ενώ το τρίτο τέρμα ήρθε και πάλι από τον Ισκο στο 76ο λεπτό.
EPA / JORGE ZAPATA
Γ’ Ομιλος: Στην πρώτη της παρουσία στο Champions League, η Μάλαγα κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης και να προηγείται πλέον στον τρίτο όμιλο αφήνοντας πίσω της τις Αντερλεχτ, Μίλαν (που έχουν από έναν βαθμό) και Ζενίτ.
REUTERS / STRINGER/ITALY
Γ’ Ομιλος: Για μία ακόμη φορά φέτος η Μίλαν δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στο Σαν Σίρο, αυτή φορά σε αγώνα του Champions League. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις στο θεσμό καθώς παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην Αντερλεχτ. Στη φωτογραφία ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ της Μίλαν μετά το τέλος του αγώνα.
REUTERS / STEFANO RELLANDINI
Γ’ Ομιλος: Ιδιαίτερα ενοχλημένος από τις φήμες περί απόλυσής του από τον Μίλαν, ιδίως μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Αντερλεχτ, εμφανίστηκε ο Μασιλιμιάνο Αλέγκρι, υπογραμμίζοντας ότι βαρέθηκε να μιλάει για αυτό το θέμα και παραπέμποντας τον κάθε ενδιαφερόμενο στη διοίκηση της Ιταλικής ομάδας για περαιτέρω εξηγήσεις.
REUTERS / FELIX ORDONEZ
Δ’ Ομιλος: Το καλύτερο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στο Champions League διεξήχθη αναμφισβήτητα στη Μαδρίτη μεταξύ της Ρεάλ και της Μάνστεστερ Σίτι. Η «βασίλισσα» κατάφερε τελικά να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος και με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο τελευταίο λεπτό πήρε τη νίκη με 3-2. Ο Πορτογάλος το πανηγύρισε έξαλλα κλείνοντας κατά κάποιο τρόπο τα στόματα των επικριτών του.
REUTERS / SERGIO PEREZ
Δ’ Ομιλος: Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ήταν συγκλονιστικό καθώς η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε δύο φορές με γκολ των Ντζέκο (68ο λεπτό) και Κολάροφ 85ο λεπτό) ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε με τους Μαρσέλο (76ο λεπτό) και Μπενζεμά (87ο λεπτό) για να έρθει η χαριστική βολή από τους Μαδριλένους με το «αστέρι» της ομάδας Κριστιάνο Ρονάλντο στο 90ό λεπτό.
EPA / MARIUS BECKER
Δ’ Ομιλος: Η Ντόρτμουντ κατάφερε έστω και στο τέλος να επικρατήσει εντός έδρας και να πάρει τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς αφού επικράτησε του Αγιαξ με 1-0. «Χρυσός» σκόρερ για τους Γερμανούς που έχασαν και πέναλτι ήταν ο Λεβαντόφσκι στο 87ο λεπτό.
Δ’ Ομιλος: Με τη νίκη στην πρώτη αγωνιστική η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μοιράζεται την πρώτη θέση του ομίλου με την Ρεάλ Μαδρίτης (από τρεις βαθμούς έκαστη) και θα ταξιδέψει μέχρι το Μάντσεστερ στις 3 Οκτωβρίου στην πρώτη της φετινής εκτός έδρας αναμέτρηση για να αντιμετωπίσει την Σίτι.