Champions League: Η τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (α' μέρος)

Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2012 14:03

Champions League: Η τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (α
REUTERS / GLEB GARANICH
5ος Ομιλος: Τη δεύτερη της νίκη και μάλιστα εντός έδρας στη φάση των ομίλων πέτυχε η Σαχτάρ Ντόνετσκ, επικρατώντας στην τρίτη αγωνιστική της Τσέλσι με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ (μόλις στο τρίτο λεπτό) με τον Αλεξ Τεσέιρα και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 52ο λεπτό με τον Φερναντίνιο. Η Τσέλσι μείωσε στο 88ο λεπτό με τον Οσκαρ, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση.
5ος Ομιλος: Μετά την εντός έδρας νίκη της επί της Τσέλσι η Σαχτάρ απολαμβάνει την κορυφή του ομίλου έχοντας επτά βαθμούς, με τους Λονδρέζους να μένουν δεύτεροι με τέσσερις και να γνωρίζουν την πρώτη ήττα τους στο φετινό θεσμό.
REUTERS / SCANPIX DENMARK
5ος Ομιλος: Από το κακό στο χειρότερο πάνε τα πράγματα για την Γιουβέντους που ακόμα δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκη στη φάση των ομίλων. Ακόμη και στην Δανία απέναντι στην «αδύναμη» Νόρτζελαντ οι πρωταθλητές Ιταλίας «καρδιοχτύπησαν» και πήραν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας μόλις στο 81ο λεπτό όταν ο Βούτσινιτς ισοφάρισε (1-1). Νωρίτερα, στο 50ό λεπτό ο Μπέκμαν άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας και το πρώτο γκολ της ομάδας του στο Champions League.
EPA / JENS NOERGAARD LARSEN
5ος Ομιλος: Μετά την ισοπαλία στην Δανία, η Γιουβέντους κινδυνεύει να μείνει εκτός συνέχειας καθώς βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου με τρεις βαθμούς. Η Νόρτζελαντ από την άλλη πλευρά είναι τελευταία με έναν βαθμό, ο οποίος είναι ο πρώτος που κερδίζει στο Champions League. Οι ομάδες θα ξανασυναντηθούν στις 7 Νοεμβρίου, αυτή τη φορά στην Ιταλία με τους «μπιανκονέρι» να ελπίζουν στην πρώτη τους νίκη.
EPA / TATYANA ZENKOVICH
6ος Ομιλος: Μετά από δύο διαδοχικές νίκες ήρθε και η σειρά της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ να… στραβοπατήσει και μάλιστα εντός έδρας. Η ομάδα του Γκοντσαρένκο γνώρισε την ήττα μέσα στο γήπεδό της από την Βαλένθια με 3-0. Οι «νυχτερίδες» είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Ρομπέρτο Σολδάδο, ο οποίος πέτυχε και τα τρία τέρματα της ομάδας τους (45ο λεπτό, 55ο λεπτό και 69ο λεπτό).
REUTERS / VASILY FEDOSENKO
6ος Ομιλος: Με τη νίκη της μέσα στη Λευκορωσία, η Βαλένθια έφερε τα πάνω-κάτω στον όμιλο καθώς πλέον ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς τρεις ομάδες (ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, Μπάγερν και Βαλένθια).
REUTERS / BENOIT TESSIER
6ος Ομιλος: Σε ένα μέτριο παιχνίδι στην Γαλλία, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε με το πέναλτι που κέρδισε ο Λαμ και εκτέλεσε ο Μίλερ στο 20ό λεπτό να επικρατήσει της Λιλ με 1-0.
REUTERS / PASCAL ROSSIGNOL
6ος Ομιλος: Επιστροφή λοιπόν στις νίκες για την ομάδα του Γιούπ Χάινκες μετά από την ήττα-συντριβή (3-0) από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στην προηγούμενη αγωνιστική. Ετσι, η Μπάγερν συγκατοικεί στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με τους Λευκορώσους και τη Βαλένθια. Την επόμενη αγωνιστική ωστόσο υποδέχεται στην έδρας την Λιλ, ελπίζοντας στην τρίτη φετινή νίκη και δεύτερη εντός έδρας στη φάση των ομίλων.
REUTERS / ALBERT GEA
7ος Ομιλος: Για μία ακόμη φορά η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Τελευταίο θύμα της ήταν η Σέλτικ και το ρόλο του λυτρωτή αυτή τη φορά ανέλαβε ο Τζόρντι Αλμπα καθώς με το γκολ του στο 94ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους «μπλαουγκράνα» μέσα στο Καμπ Νου. Νωρίτερα, ο Γιώργος Σαμαράς πάγωσε τους Καταλανούς καθώς άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με κεφαλιά. Ο Αντρές Ινιέστα ήταν εκείνος που ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα στο 45ο λεπτό, έπειτα από συνδυασμό με τον Τσάβι. Η ομάδα του Τίτο Βιλανόβα συνεχίζει στο Champions έχοντας τρεις στις τρεις νίκες και εννέα βαθμούς.
7ος Ομιλος: Ο Γιώργος Σαμαράς δεν χάρηκε το γκολ που πέτυχε μέσα στο Καμπ Νου αφού στο 42ο λεπτό σε μία διεκδίκηση της μπάλας, γύρισε το αριστερό του πόδι και έπαθε διάστρεμμα. Ετσι, αποχώρησε από τον αγώνα, σε μία χρονιά που δεν αποδεικνύεται και η πιο τυχερή για αυτόν. EPA/ANDREU DALMAU
EPA / YURI KOCHETKOV
7ος Ομιλος: Την πρώτη της νίκη και παράλληλα τους πρώτους βαθμούς στη φάση των ομίλων πανηγύρισε η Σπαρτάκ Μόσχας, η οποία κέρδισε εντός έδρας την Μπενφίκα με 2-1. Η Ρωσική ομάδα βρήκε δίχτυα μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Ραφαέλ Καριόκα ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 33ο λεπτό με τον Λίμα. Το νικητήριο τέρμα για την Σπαρτάκ ήρθε στο 43ο λεπτό από αυτογκόλ του Ζαρντέλ.
REUTERS / GRIGORY DUKOR
7ος Ομιλος: Με τη νίκη της μέσα στο «Λουζνίσκι» η Σπαρτάκ Μόσχας ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης καθώς βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση του ομίλου με τρεις βαθμούς και έναν λιγότερο από τη δεύτερη Σέλτικ. Στην επόμενη αγωνιστική όμως πηγαίνει στη Λισαβόνα απέναντι σε μία Μπενφίκα που θέλει οπωσδήποτε τη νίκη αν θέλει να έχει ελπίδες για τη συνέχεια.
REUTERS / PHIL NOBLE
8ος Ομιλος: Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι στο Ολντ Τράφορντ μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Μπράγκα. Οι φιλοξενούμενοι δεν φοβήθηκαν το φαβορί και προηγήθηκαν νωρίς με 2-0. Τότε, η Γιουνάιτεντ θυμήθηκε τον παλιό καλό της εαυτό και κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με 3-2. Το σκορ άνοιξε μόλις στο δεύτερο λεπτό για του Πορτογάλους ο Αλαν ενώ 18 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 25ος λεπτό ο Χαβιέ Ερνάντες μείωσε για λογαριασμό της ομάδας του σερ Αλεξ Φέργκιουσον για να έρθει η ισοφάριση στο 62ο λεπτό από τον Εβανς. Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο «Τσιτσαρίτο» στο 75ο λεπτό.
8ος Ομιλος: Με τη νίκη της επί της Μπράγκα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίζει το αήττητο σερί της στη φάση των ομίλων έχοντας εννέα βαθμούς σε τρία παιχνίδια. Στις 7 Νοεμβρίου θα ταξιδέψει μέχρι την Πορτογαλία, ελπίζοντας για το 4Χ4.
REUTERS / MURAD SEZER
8ος Ομιλος: Μόλις τον πρώτο της βαθμό στη φάση των ομίλων κατάφερε να κερδίσει η Γαλατασαράι καθώς ήρθε ισόπαλη (1-1) μέσα στην έδρα της με την Κλουζ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19ος λεπτό με τον Νουνκό ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γιλμάζ στο 77ο λεπτό. Νωρίτερα, η Τούρκικη ομάδα είχε χάσει πέναλτι με τον Φελίπε Μέλο (35ο λεπτό) ενώ η Κλουζ έπαιζε από το 31ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αγκιρεγκαράι.
8ος Ομιλος: Ούτε και τώρα η Γαλατασαράι μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης με τις πιθανότητες για συνέχεια στο θεσμό να είναι λίγες. Η τούρκικη ομάδα βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις έναν βαθμό ενώ την επόμενη αγωνιστική θα πάει στη Ρουμανία. Η Κλουζ θα θέλει εκεί τη νίκη καθώς θα της δώσει μεγάλες ελπίδες για τη συνέχεια. Ηδη, η Ρουμάνικη ομάδα είναι δεύτερη στον όμιλο με τέσσερις βαθμούς.