Champions League: Η τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (β' μέρος)

Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2012 15:17

Champions League: Η τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων (β
REUTERS / MIGUEL VIDAL
1ος Ομιλος: Εστω και δύσκολα η Πόρτο έφτασε στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες της φάσης των ομίλων, επικρατώντας στην έδρας της Ντιναμό Κιέβου με 3-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «δράκους» ήταν ο Τζάκσον καθώς με τα δύο τέρματα που πέτυχε (στο 36ο και 78ο λεπτό) χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Νωρίτερα, το σκορ είχε ανοίξει για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Βαρέλα στο 15ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Γκούσεφ έξι λεπτά αργότερα. Το δεύτερο γκολ των Ουκρανών σημείωσε ο Ιντέγε.
EPA / ESTELA SILVA
1ος Ομιλος: Η Πόρτο μετράει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες εκ των οποίωνοι δύο μέσα στο «Ντραγκάο» και η μία εκτός. Ετσι, η ομάδα του Βίτορ Περέιρα παραμένει στην κορυφή του ομίλου με εννέα βαθμούς και θα ταξιδέψει στο Κίεβο στις έξι Νοεμβρίου ελπίζοντας να πετύχει το 4Χ4.
REUTERS / ANTONIO BRONIC
1ος Ομιλος: Χωρίς να δυσκολευτεί η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και έφυγε από την Κροατία με το «διπλό». Τα τέρματα των φιλοξενουμένων πέτυχαν οι Ιμπραχίμοβιτς στο 33ο λεπτό και ο Μενέζ στο 43ο λεπτό, αντίστοιχα.
1ος Ομιλος: Η Παρί Σεν Ζερμέν βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου με έξι βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Πόρτο και θεωρεί μάλλον σίγουρη τη νίκη στην επόμενη αγωνιστική καθώς υποδέχεται την αδύναμη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η οποία είναι ακόμη «άποντη» στη φάση των ομίλων.
EPA / GERRY PENNY
2ος Ομιλος: Η έκπληξη της τρίτης αγωνιστικής έγινε στο Λονδίνο όπου η Αρσεναλ γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φάση των ομίλων και μάλιστα εντός έδρας από την Σάλκε με 2-0. Τα «χρυσά» γκολ για την ομάδα του Στέφενς πέτυχαν οι Χούντελαρ στο 76ο λεπτό και Αφελάι στο 86ο λεπτό, αντίστοιχα.
REUTERS / EDDIE KEOGH
2ος Ομιλος: Με τη μεγάλη της νίκη επί της Αρσεναλ στο «Εμιρεϊτς» η Σάλκε πέρασε στην κορυφή του ομίλου με επτά βαθμούς κι έναν περισσότερο από την Αγγλική ομάδα. Πλέον, η υπόθεση πρώτη θέση αναμένεται να παιχτεί την επόμενη αγωνιστική, στις έξι Νοεμβρίου, όπου η Γερμανική ομάδα θα υποδεχθεί τους «κανονιέρηδες».
REUTERS / JEAN-PAUL PELISSIER
2ος Ομιλος: Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Μονπελιέ στην Γαλλία και πήρε το πρώτο του «τρίποντο» στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ ενώ παράλληλα έμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με τον Σαρμπονιέ (49ο λεπτό) ενώ για τον Ολυμπιακό ισοφάρισε ο Τοροσίδης (73ο λεπτό) και ο Μήτρογλου στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
2ος Ομιλος: Το «χρυσό» γκολ του Κώστα Μήτρογλου που χάρισε την πρώτη νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς, σήμανε παράλληλα τα 100 τέρματα των «ερυθρολεύκων» στο Champions League.
REUTERS / JON NAZCA
3ος Ομιλος: Το «τρία στα τρία» μετράει και η Μάλαγα, η οποία μπορεί να «καρδιοχτύπησε» εντός έδρας από τη Μίλαν, αλλά τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, κερδίζοντας με 1-0. Το νικηφόρο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 64ο λεπτό ο Χοακίν ενώ νωρίτερα (στο 45ο λεπτό) είχε χάσει πέναλτι.
3ος Ομιλος: Μετά την ήττα από την Μάλαγα «τρίζει» ακόμη περισσότερο η καρέκλα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι στη Μίλαν καθώς η Ιταλική ομάδα σε τρεις αγωνιστικές μετράει μία ισοπαλία, μία νίκη και μία ήττα. Παράλληλα, βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου με τέσσερις βαθμούς, πέντε λιγότερους από την Μάλαγα και έναν από τη Ζενίτ.
REUTERS / ALEXANDER DEMIANCHUK
3ος Ομιλος: Την πρώτη της νίκη και συνάμα τους τρεις βαθμούς πέτυχε η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης στη φάση των ομίλων του Champions League, μετά την εντός έδρας επικράτησή της με 1-0 επί της Αντερλεχτ. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κερζακόφ στο 72ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Ανιούκοφ.
3ος Ομιλος: Η Αντερλεχτ προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 1-0, πίεζε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ. Ετσι γνώρισε την ήττα, η οποία είναι η δεύτερη στη φάση των ομίλων με την Βελγική ομάδα να βρίσκεται στην τελευταία θέση έχοντας μόλις έναν βαθμό. Την άλλη εβδομάδα, υποδέχεται την Ζενίτ και η νίκη αποτελεί μονόδρομος. REUTERS/ALEXANDER DEMIANCHUK
REUTERS / INA FASSBENDER
4ος Ομιλος: Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε και το εμπόδιο της Ρεάλ Μαδρίτης, κερδίζοντας εντός έδρας με 2-1. Ετσι, η ταλαντούχα ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου με επτά βαθμούς, έναν περισσότερο από την «βασίλισσα της Ευρώπης».
REUTERS / LISI NIESNER
4ος Ομιλος: Το πέμπτο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στη διοργάνωση δεν ήταν αρκετό να σώσει την Ρεάλ Μαδρίτης που γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φάση των ομίλων.
REUTERS / MICHAEL KOOREN
4ος Ομιλος: «Βυθίζεται» ακόμη περισσότερο στην… αποτυχία η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία γνώρισε την ήττα από τον Αγιαξ μέσα στο «Αμστερνταμ Αρίνα» με 3-1. Ο «Αίαντας» ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 από το γκολ του Νασρί στο 22ο λεπτό και με τρία γκολ των Ντε Γιόνγκ (44ο λεπτό), Μόισαντερ (57ο λεπτό) και Ερικσεν (68 λεπτό), έφτασε στη μεγάλη νίκη, η οποία ήταν η πρώτη του στη φάση των ομίλων, χαρίζοντάς του και τους πρώτους τρεις βαθμούς.
4ος Ομιλος: Μετά τη δεύτερη ήττα, η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με μόλις έναν βαθμό και χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη την επόμενη αγωνιστική όπου υποδέχεται τον Αγιαξ.