Παρασκευή, 07 Ιουνίου 2013 21:00
Updated:21:20
EUROKINISSI/REPORTER IMAGES

Ο Γιώργος Καραγκούνης σε φάση από τον αγώνα.

Να αφήσει πίσω της την ήττα από τη Βοσνία με νίκη στο αποψινό ματς κόντρα στους Λιθουανούς θα επιδιώξει η Εθνική ομάδα των Ανδρών, στην αναμέτρηση για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2014.

21:20Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Τη νίκη που θα την διατηρήσει ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου, ψάχνει η Ελλάδα στο Βίλνιους κόντρα στη Λιθουανία, στην αναμέτρηση που ξεκινά στις 21:45

21:22Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Η Βοσνία πέρασε εύκολα από τη Ρίγα αφού επικράτησε με σκορ 5-0 της Λετονίας και έφτασε στους 16 βαθμούς στον 7ο όμιλο

21:24Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Το συγκρότημα του Σάφετ Σούσιτς εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από το πρώτο 10λεπτο και με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν δίχτυα, έφτασε σε μια άνετη επικράτηση

21:25Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Αυτή την ώρα το Λιχτενστάιν προηγείται της Σλοβακίας 1-0 στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου

21:30Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Φίλοι της Εθνικής στο γήπεδο λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Η Εθνική μας χρειάζεται τη νίκη προκειμένου να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας από την Σλοβακία για τη 2η θέση, η οποία δίνει το εισιτήριο για τα μπαράζ αλλά και για να διατηρήσει τις ελπίδες της για κατάκτηση της πρώτης θέσης, η οποία δίνει την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου

21:33Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Οι 11αδες των δύο ομάδων:
Λιθουανία:Ζούμπας, Ματουλεβίτσιους, Τσεσνάουσκις, Ιβασκεβίτσιους, Στανκεβίτσιους, Καλόνας, Πάνκα, Μικολιούνας, Κιάνσκας, Μικούσκις, Μπορόφσκι.
Ελλάδα:Καρνέζης, Χολέβας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σαμαράς, Γκέκας, Χριστοδουλόπουλος.

21:34Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Πορτογάλος Ολεγάριο Μπενκερένσα με βοηθούς Ρικάρντο Σάντος και Ζοάο Κάρλος Σάντος

21:37Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στο γήπεδο υπάρχουν και περίπου 250 Έλληνες φίλαθλοι, οι οποίοι θα ενισχύσουν τις προσπάθειες των παικτών του Φερνάντο Σάντος

21:39Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν τελικά αυτός που κέρδισε μια θέση στην αρχική 11αδα για το δεξί άκρο της επίθεσης με τους Κονέ και Σαλπιγγίδη να μένουν στον πάγκο

21:40Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Παγίδα αποτελεί για την Εθνική μας ο συνθετικός χλοοτάπητας του γηπέδου ενώ η βροχή σταμάτησε περίπου 2 ώρες πριν την έναρξη του αγώνα στην πόλη του Βίλνιους

21:47Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Επικίνδυνη στιγμή για την Ελλάδα έπειτα από προσπάθεια των Λιθουανών από τη δεξιά πλευρά. Μάζεψε όμως σταθερά ο Καρνέζης. Η φάση αυτή στο 2ο λεπτό

21:49Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Οι παίκτες της Εθνικής στον αγωνιστικό χώρο πριν την έναρξη του αγώνα.

EUROKINISSI

Η Ελλάδα προσπαθεί να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα του αγώνα διατηρώντας την μπάλα στην κατοχή της

21:50Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

5ο λεπτό Λιθουανία-Ελλάδα 0-0

21:52Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στο ημίχρονο το Λιχτενστάιν εξακολουθεί να προηγείται 1-0 της Σλοβακίας στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας

21:54Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στο 10ο λεπτό, προσπάθεια των Λιθουανών με νέα σέντρα από τα δεξιά, μπλόκαρε ξανά ο Καρνέζης

22:00Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Μια ακόμη προσπάθεια των γηπεδούχων από τα δεξιά, μπλόκαρε ξανά χωρίς προβλήματα ο Καρνέζης

22:05Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στο 20ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος ανοίγει το σκορ με δυνατή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από υπέροχη σέντρα του Χολέμπας από την αριστερή πλευρά

22:06Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Δικαίωση για τον Σάντος, η επιλογή του Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος βρήκε δίχτυα

22:08Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στου δρόμου τα μισά στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα προηγείται 1-0 της Λιθουανίας χωρίς πάντως να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση

22:09Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Σπουδαία επέμβαση του Καρνέζη στο 24ο λεπτό σε σουτ του Μικούσκις

22:11Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Οι γηπεδούχοι δείχνουν αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκαν, έχοντας αναλάβει την κυκλοφορία της μπάλας

22:13Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Φάουλ για τη Λιθουανία σε καλή θέση

22:14Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Δυνατή εκτέλεση από τον Στανκεβίτσιους όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καρνέζη

30ο λεπτό:Λιθουανία-Ελλάδα 0-1

22:16Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

To γκολ της Εθνικής.

22:17Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στο 33ο λεπτό, καλή σέντρα του Χριστοδουλόπουλου από τα δεξιά, ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά όμως μπλόκαρε την μπάλα ο Ζούμπας

22:20Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, θα τη δει ο Καραγκούνης για φάουλ στον Τσεσνάουσκις

22:25Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στο 40ο λεπτό παραμένει το Λιθουανία-Ελλάδα 0-1

22:26Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Οι παίκτες της Εθνικής πανηγυρίζουν το γκολ του Χριστοδουλόπουλου.

22:28Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Χολέμπας θα αποχωρήσει λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι

22:29Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Τελικά ο Χολέμπας ζήτησε να ξαναμπεί στο γήπεδο και δεν θα γίνει η αλλαγή πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο

22:31Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Λήξη Ημιχρόνου:Λιθουανία-Ελλάδα 0-1

22:33Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Κρατάει μόνο το γκολ

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα προηγείται της Λιθουανίας στο Βίλνιους με τέρμα που σημείωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 20ο λεπτό. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους να φανούν απειλητικοί για την αντίπαλη εστία και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στη μία και μοναδική ευκαιρία που πραγματοποίησαν. Το θετικό για τους διεθνείς μας βέβαια είναι ότι ούτε απειλήθηκαν από τους Λιθουανούς.

22:46Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Ο Χολέμπας τελικά δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του θα πάρει ο Τζαβέλλας με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγή θα συνεχίσουν οι Λιθουανοί

22:47Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

22:51Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα στο 49ο λεπτό

Ο Καραγκούνης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά όμως ο γκολκίπερ των Λιθουανών απομάκρυνε σε κόρνερ

Ο Χολέμπας αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι.

22:53Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

50ο λεπτό στην αναμέτρηση,Λιθουανία-Ελλάδα 0-1

22:56Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Καλό σουτ στο 54ο λεπτό από τπον Ματελεβίτσιους, μπλόκαρε ο Καρνέζης

22:57Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Δεύτερη κίτρινη στο παιχνίδι, τη βλέπει ο Γιώργος Σαμαράς και χάνει το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής μας με αντίπαλο το Λιχτενστάιν

22:58Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Στην επίθεση οι Λιθουανοί, οι οποίοι όμως δεν μπορούν να φανούν απειλητικοί πλην κάποιων στημένων φάσεων

22:59Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

23:00Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Λιχτενστάιν με τη Σλοβακία με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 και τους Σλοβάκους να χάνουν πολύτιμο έδαφος στη μάχη της 2ης θέσης

23:01Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

60ο λεπτό:Λιθουανία-Ελλάδα 0-1

23:02Παρασκευή 07 Ιουνίου 2013

Καλή στιγμή για τη Λιθουανία με τον Ιβασκεβίτσιους να δοκιμάζει το σουτ αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο