LIVE: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 0-1

Σάββατο, 12 Μαΐου 2018 20:00
Updated:20:19
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τον τελικό του Κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

20:19Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Καληπέρα σας. Ο 76ος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας θα ξεκινήσει σε μερικά λεπτά, με φιναλίστ και φέτος τους περυσινούς αντίπαλους, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ.

20:20Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Απόψε θα αναμετρηθούν στον 76ο τελικό δύο παραδοσιακές δυνάμεις, οι δύο «Δικέφαλοι» του ελληνικού ποδοσφαίρου, η ΑΕΚ με τους 23 τελικούς και τα 15 τρόπαια και ο ΠΑΟΚ με τους 18 τελικούς και τους 5 τίτλους.

20:21Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Οι δύο σύλλογοι θα αναμετρηθούν για πέμπτη φορά στον τελικό του θεσμού, με την Ένωση να είναι κυρίαρχη στις τρεις από τις τέσσερις αναμετρήσεις, ενώ ο ΠΑΟΚ επικράτησε για πρώτη φορά στον περσινό αγώνα του Βόλου.

Βασικό χαρακτηριστικό των μεταξύ τους αναμετρήσεων είναι πως πάντα ο νικητής πετυχαίνει 2 γκολ, αφού όλοι οι τελικοί έχουν λήξει 2-1 και 2-0. Συγκεκριμένα, την περίοδο 1938-39 η ΑΕΚ νίκησε με 2-1, το 1977-78 με 2-0, το 1982-83 με το ίδιο σκορ, ενώ πέρυσι ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 2-1.

Τα μέτρα ασφαλείας είναι αυξημένα, καθώς οι δικαστικές διαμάχες του πρωταθλήματος ανάμεσα στους δύο συλλόγους και οι δηλώσεις έχουν δυναμιτίσει το κλίμα.

Eίναι δε χαρακτηριστικό όσο και πρωτοφανές ότι για άρχων της αναμέτρησης δεν επιλέχθηκε κάποιος από τους Έλληνες διεθνείς διαιτητές αλλά ο Ισπανός Μπορμπαλάν, απόρροια της έντασης και της αμφισβήτησης που επικρατεί.

20:22Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Παράλληλα, ο τελικός θα διεξαχθεί υπό το άγρυπνο βλέμμα των απεσταλμένων FIFA και UEFA, που σε περίπτωση εκτρόπων δεν θα διστάσουν να επικυρώσουν την πρόταση του Χέρμπερτ Χούμπελ, για Grexit.

20:23Σάββατο 12 Μαΐου 2018

INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
20:24Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Η ΑΕΚ θα ξεκινήσει με τους, Μπάρκα, Μπακάκη, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλο, Μάνταλο, Μπακασέτα, Αραούχο και Λιβάια.

20:25Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Πρίγιοβιτς, Κάμπος, Κρέσπο, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Κάνιας, Βιερινία.

20:27Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκινά με βασικό τον Μάνταλο αφήνοντας εκτός τον Γκάλο, ο Ράσβαν Λουτσέσκου αρχίζει με τον Μπίσεσβαρ και τον Μακ στον πάγκο.

Όλα έτοιμα και το κλίμα στις εξέδρες εξαιρετικό.

20:28Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Eurokinissi Sports/ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Η αμόσφαιρα δεν είναι καθαρή λόγω των καπνογόνων.

20:29Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Ξεκίνησε ο αγώνας, με τον Μπορμπαλάν να σφυρίζει για πρώτη φορά στον τελικό.

20:34Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Πέντε λεπτά αγώνα στο ΟΑΚΑ, με μόνη αξιοσημείωτη στιγμή ένα κόρνερ του ΠΑΟΚ που πέρασε χωρίς συνέπειες για την ΑΕΚ.

20:35Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Κίτρινη κάρτα στον Τζάλμα Κάμπος για φάουλ στον Αραούχο.

20:36Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Στο φάουλ που εκτέλεσε ο Μάνταλος δημιουργήθηκε μια μικρή σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΟΚ, που έληξε με την απομάκρυνση της μπάλας.

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς «έστρωσε» με το κεφάλι στον Μαουρίσιο, ο Βραζιλιάνος σούταρε από το ύψος της περιοχής κι έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

20:37Σάββατο 12 Μαΐου 2018

INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ MATTHAIOS
20:39Σάββατο 12 Μαΐου 2018

10΄ Απαντά η ΑΕΚ με την ατομική προσπάθεια του Λιβάια, που απέφυγε Κάνιας και Μαουρίσιο, σούταρε εκτός περιοχής κι έστειλε την μπάλα άουτ.

20:40Σάββατο 12 Μαΐου 2018

11΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Συνεργασία Μπακάκη - Λιβάια, γύρισμα του Κροάτη στον Αραούχο και σουτ από το ύψος του πέναλτι, άουτ.

20:44Σάββατο 12 Μαΐου 2018

16΄ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Από λάθος του Τσιγκρίνσκι ο Μπίσεσβαρ πήρε την μπάλα και σούταρε, αστοχώντας ελάχιστα.

20:46Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Πολύ γρήγορος ο ρυθμός ως τώρα, ανοιχτό και εξαιρετικό το παιχνίδι.

20:47Σάββατο 12 Μαΐου 2018

18΄ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, πάλι με τον Μπίσεσβαρ να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα!

20:48Σάββατο 12 Μαΐου 2018

INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ VICHOS NIKOS
20:50Σάββατο 12 Μαΐου 2018

21΄ Κϊτρινη κάρτα και στον Λέο Μάτος, για σκληρό φάουλ στον Χουλτ.

20:52Σάββατο 12 Μαΐου 2018

23΄ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Το έκανε ο Μπακάκης στον Μπίσεσβαρ.

Η πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, που ήταν καλύτερος ως τώρα.

20:53Σάββατο 12 Μαΐου 2018

25΄ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΜΠΑΡΚΑΣ το σουτ του Πρίβιοβιτς στην αριστερή γωνία του.

20:54Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Υπέροχη απόκρουση του Έλληνα τερματοφύλακα με το ένα χέρι!!!!

Ο Πρίγιοβιτς μετρούσε ως σήμερα 7/7 εύστοχα χτυπήματα από τα 11 μέτρα.

20:56Σάββατο 12 Μαΐου 2018

INTIME SPORTS/VILLA
21:00Σάββατο 12 Μαΐου 2018

32΄ Σουτ του Πέλκα εκτός περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Μπάρκας.

21:03Σάββατο 12 Μαΐου 2018

35΄ Νέο θαύμα του Μπάρκα!!!! Ο διεθνής τερματοφύλακας αποσοβεί το 0-1 αποκρούοντας το πλασέ του Τζάλμα Κάμπος, που είχε βγει απέναντί του.

21:07Σάββατο 12 Μαΐου 2018

21:08Σάββατο 12 Μαΐου 2018

21:10Σάββατο 12 Μαΐου 2018

41΄ Ο Πέτρος Μάνταλος παραμένει στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα, κανονικό πάντως, του Μαουρίσιο.

21:11Σάββατο 12 Μαΐου 2018

42΄ Ένα φάουλ του Πέλκα δεν είχε ωφέλη για τον ΠΑΟΚ, καθώς δεν εκτελέστηκε.

21:15Σάββατο 12 Μαΐου 2018

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 0-0

21:19Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ημίχρονο έχοντας και τρίτη κίτρινη κάρτα, που την είδε ο Κρέσπο.

21:21Σάββατο 12 Μαΐου 2018

INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ
21:33Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

21:34Σάββατο 12 Μαΐου 2018

46΄ Πρώτη κίτρινη και για την ΑΕΚ, τη δέχθηκε ο Λιβάια για φάουλ στον Κάνιας.

21:38Σάββατο 12 Μαΐου 2018

50΄ Τεράστια ευκαιρία με τον Πρίγιοβιτς. Λάθος γύρισμα του Χουλτ, ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Μπάρκα, που έμεινε ψύχραιμα στη θέση του και απέκρουσε. Μοιραίος ως τώρα ο Πρίγιοβιτς.

21:39Σάββατο 12 Μαΐου 2018

52΄ Πρώτη αλλαγή στον αγώνα. Την κάνει ο Λουτσέσκου περνώντας τον Μακ στη θέση του Τζάλμα Κάμπος.

21:40Σάββατο 12 Μαΐου 2018

53΄ Αλλαγή και για τον Χιμένεθ: ο Γκάλο στη θέση του Χουλτ, που αποχώρησε κουτσαίνοντας.

21:43Σάββατο 12 Μαΐου 2018

21:44Σάββατο 12 Μαΐου 2018

56΄ Βαθιά μπαλιά του Μπακάκη, πετάχτηκε ο Μάνταλος κι έκανε εναέρια προβολή αλλά αστόχησε. Πρώτη καλή επιθετική στιγμή για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο.

21:47Σάββατο 12 Μαΐου 2018

INTIME SPORTS/INTIMEsports
21:48Σάββατο 12 Μαΐου 2018

60΄ Σουτ του Κάνιας, η μπάλα πέρασε άουτ.

21:50Σάββατο 12 Μαΐου 2018

61΄ ΚΙ άλλη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ατομική ενέργεια και σουτ του Πέλκα, η μπάλα άγγιξε το οριζόντιο δοκάρι. Στις 10 τελικές ο ΠΑΟΚ, οι 4 στην εστία.

REUTERS/COSTAS BALTAS
21:51Σάββατο 12 Μαΐου 2018

63΄ Κίτρινη κάρτα και στον Βράνιες, για φάουλ στον Κάνιας.

21:52Σάββατο 12 Μαΐου 2018

65΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 0-1 ο Βιεϊρίνια.

21:53Σάββατο 12 Μαΐου 2018

21:54Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πορτογάλου άσου, νικά τον κέρβερο Μπάρκα και ανοίγει το σκορ εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, προς τους οποίους έτρεξε βγάζοντας τη φανέλα του, για να δει στη συνέχεια την κίτρινη κάρτα. Ήταν το δεύτερο γκολ του Βιεϊρίνια την εφετινή περίοδο.