Μπάσκετ: «Προπόνηση» ο Ολυμπιακός με Κόροιβο

Πέμπτη, 21 Μαΐου 2015 20:52
UPD:21:07
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε αντίσταση από τον Κόροιβο Αμαλιάδας, τον οποίο συνέτριψε στο ΣΕΦ με 91-52 σημειώνοντας το 1-0 στις αναμετρήσεις με το συγκρότημα της Ηλείας, για την προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά, πέρασαν το πρώτο πεντάλεπτο ισόπαλοι 10-10 αλλά η λήξη του δεκάλεπτου τους βρήκε πίσω με 14-20.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν ένα… κλικ την άμυνά τους, έτρεξαν σε πολλούς αιφνιδιασμούς και με επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγαν με 14 πόντους (30-16) σε διάστημα δύο λεπτών, για να κλείσει το ημίχρονο με 44-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι», έφτασε στο +29 (66-37), με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχουν βελτιώσει το ποσοστό τους έξω από τα 6.75μ. και στο 30΄ να προηγούνται με 74-44.

Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί οριστικά, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ίδιο σοβαροί και προσηλωμένοι, αφού στη συνέχεια οι αγώνες θα είναι σαφώς πιο δύσκολοι και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 91-52.