NBA: Ήττα για Γκρίζλις στο Λ.Α., χάνει τα πλέι οφ το Μαϊάμι

Κυριακή, 12 Απριλίου 2015 12:12
UPD:15:40
USA Today Sports/Kelvin Kuo

Το «θερμό» επεισόδιο ανάμεσα στον Κώστα Κουφό και τον Μπλέικ Γκρίφιν χαρακτήρισε τον αγώνα των Κλίπερς με τους Γκρίζλις στο Λος Άντζελες, που έληξε με νίκη (94-86) της γηπεδούχου ομάδας του Λος Άντζελες.

Σε μια διεκδίκηση στην τρίτη περίοδο οι δύο παίκτες βρέθηκαν πεσμένοι στο παρκέ, με τον ομογενή σέντερ του Μέμφις να σπρώχνει δυνατά τον Γκρίφιν και τον τελευταίο να αντιδρά έντονα, σε ένα επεισόδιο που έληξε με τους διαιτητές να χρεώνουν από μία τεχνική ποινή στον καθένα.

Ως προς τα αγωνιστικά, ο Κουφός σε 17:08 λεπτά συμμετοχής είχε 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο Νικ Καλάθης σε 23:22 λεπτά μέτρησε 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

«Τραγωδία» για το Μαϊάμι, που έχασε εντός έδρας από το Τορόντο με 107-104 και βλέπει τα πλέι οφ να απομακρύνονται, ενώ οι Νικς σε μια από τις ελάχιστες φετινές καλές στιγμές τους επικράτησαν 80-79 στο Ορλάντο, αλλά οι δύο ομάδες κατέρριψαν ένα αρνητικό ρεκόρ.

Ποιο; Εκείνο της μικρότερης επιθετικής παραγωγής σε μια περίοδο, αφού και οι δύο ομάδες στο δεύτερο δωδεκάλεπτο «κατόρθωσαν» να σκοράρουν συνολικά 15 πόντους!!