«Επαγγελματική» νίκη για Γιουβέντους, τέταρτη η Φιορεντίνα

Σάββατο, 04 Απριλίου 2015 23:57
UPD:05/04/2015 15:42
REUTERS/GIORGIO PEROTTINO

Η Γιουβέντους δεν ήταν καλή απόψε και σε κάποιες απειλήθηκε, αλλά κατόρθωσε με την εμπειρία της να επιβληθεί στο Τορίνο της Έμπολι 2-0 και να διατηρήσει τη διαφορά των 14 βαθμών που τη χωρίζει από τη δεύτερη στο καμπιονάτο Ρόμα.

Η «βέκια σινιόρα» ήταν ράθυμη, δεν έπιασε μεγάλη απόδοση αλλά ένα γκολ του Κάρλος Τέβες στο 43ο λεπτό κι ακόμη ένα του Ρομπέρτο Περέιρα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισαν στην ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι το τρίποντο απέναντι στο συγκρότημα της Καμπανίας.

Νωρίτερα απόψε, η Φιορεντίνα προσπέρασε Σαμπντόρια και Νάπολι και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της κατάταξης μετά τη νίκη επί των Γενοβέζων επίσης με 2-0 στο «Αρτέμιο Φράνκι», στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Τοσκάνης άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό με τον Αλεσάντρο Ντιαμάντι και δύο λεπτά αργότερα η μεταγραφική αποκάλυψη του Ιανουαρίου, ο Μοχάμεντ Σαλάχ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ που έστειλε τους «βιόλα» στους 49 βαθμούς, έναν περισσότερο από την αντίπαλό τους και δύο από τη Νάπολι.