NBA: Νίκη των Γκρίζλις στο... ελληνικό ντέρμπι

Πέμπτη, 05 Μαρτίου 2015 12:10
UPD:12:12
USA Today Sports/Troy Taormina

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Χιούστον, όπου οι Γκρίζλις με καλάθι του Μαρκ Γκασόλ στην εκπνοή του αγώνα νίκησαν 102-100 τους Ρόκετς.

Η «κόντρα» των Ελλήνων δεν έγινε λόγω της απουσίας του τραυματία Κώστα Παπανικολάου από το σχήμα των γηπεδούχων. Για το Μέμφις, ωστόσο, ο Νικ Καλάθης σε 16:13 λεπτά συμμετοχής είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και ο Κώστας Κουφός σε 14:30 λεπτά μέτρησε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ.

Αντίθετα, το Μιλγουόκι του Γιάννη Αντετοκούνμπο έχασε ακόμη ένα παιχνίδι και συγκεκριμένα εκείνο στο Γκόλντεν Στέιτ από τους Γουόριορς, αλλά ο νεαρός φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, μία ασίστ, ένα μπλοκ (αλλά και 5 λάθη) σε 40:53 λεπτά.

Το Κλίβελαντ νίκησε στο Τορόντο τους Ράπτορς 120-112, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να πετυχαίνει στην τέταρτη περίοδο 15 από τους 29 πόντους του και να έχει ακόμη 14 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ οι εσχάτως επανακάμψαντες Μπλέιζερς νίκησαν με μεγάλη ανατροπή, που άρχισε στο τέλος της τέταρτης περιόδου και ολοκληρώθηκε στην παράταση, τους Κλίπερς στο Λος Άντζελες με 98-93.