Τετάρτη, 04 Μαρτίου 2015 00:56
UPD:01:02
EPA/BO AMSTRUP

Φωτογραφία αρχείου.

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή ευρωπαϊκή εμφάνισή του, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχασε 0-3 στη Λισσαβόνα από την Μπενφίκα, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Τσάλεντζ Καπ των Ανδρών.

Η ομάδα της Θράκης ήταν αγνώριστη (είχε πάντως ελλείψεις) επί τα χείρω, ηττήθηκε με «καθαρό» σκορ από τους Πορτογάλους και δυσκόλεψε πολύ το έργο της ενόψει της ρεβάνς την ερχόμενη Τετάρτη, 11 Μαρτίου, στην ακριτική πόλη.

Οι Λουζιτανοί είχαν πολλές επιλογές στην επίθεση και πίεσαν αρκετά από τη θέση του σερβίς. Στο 1ο σετ η Μπενφίκα είχε προβάδισμα 15-11 και με σερί 3-0 έφτασε στο 18-11 και πήρε το σετ με 25-18.

Στο 2ο προηγήθηκε 10-6 και 16-11 αλλά με τα σερβίς του Δαλακούρα και διαδοχικούς πόντους από τον Μίχαλ ο Εθνικός πέρασε 18-17, όμως η αλλαγή πασαδόρου βοήθησε τους γηπεδούχους με νέο σερί 3-0 να κάνουν το 20-18 και να διατηρήσουν τη διαφορά ως το τέλος (25-22).

Ο Εθνικός αντέδρασε στο 3ο σετ, αλλά στο 13-13 δύο πόντοι του Γκασπάρ και μία κόκκινη κάρτα στον Δαλακούρα έκαναν τη διαφορά και το σκορ έγινε 16-13 υπέρ των Πορτογάλων, που πήραν τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης για τους διπλούς ημιτελικούς.