ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 0-0

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας το «τριφύλλι»
Τετάρτη, 07 Απριλίου 2010 18:57
UPD:19:18

Σε έναν κακό -από πλευράς θεάματος- δεύτερο ημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αλλά διατήρησε το υπέρ του 3-1 από το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ και με το 0-0 στους «Ζωσιμάδες» προκρίθηκε εις βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν υπέρ του δέοντος συντηρητικοί και χωρίς εμπνεύσεις με αποτέλεσμα να μη δημιουργήσουν, ουσιαστικά, ούτε μια καλή στιγμή μπροστά από τα καρέ των γηπεδούχων.

Την ίδια ώρα, Γιαννιώτες θα μπορούσαν στο πρώτο μέρος σε τουλάχιστον δυο περιπτώσεις να πετύχουν κάποιο τέρμα και να τους βάλουν σε μπελάδες, όμως στάθηκαν άτυχοι στη τελικοί προσπάθεια. Και στις δυο φάσεις πρωταγωνιστής και μοιραίος παίκτης για τους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου στάθηκε ο Κοντογουλίδης, αφού στο 31’ η γυριστή του κεφαλιά μετά από φάουλ του Μενδρινού κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, προ κενού τέρματος πάλι με κεφαλιά, απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός τους αγώνα έπεσε ακόμα περισσότερο και πλέον η μπάλα μετά δυσκολίας έφτανε στην περιοχή των δυο αντιπάλων, ενώ αυτό που επικράτησε ήταν το σκληρό παιχνίδι, με πολλά φάουλ, διαξιφισμούς μεταξύ των ποδοσφαιριστών και αρκετές κάρτες

Οι δυο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες έκαστη, αφού Σαριέγκι και Κώτσιος αποβλήθηκαν από τον διαιτητή Τριτσώνη στο 83ο και 90 λεπτό αντίστοιχα, όμως και πάλι τίποτα δεν άλλαξε πριν το σύριγμα της λήξης.

Αν αξίζει πάντως κάτι να αναφερθεί, είναι η κωμική διακοπή του αγώνα για τουλάχιστον δυο λεπτά στο 43’, λόγω των ποτιστικών κρουνών, που άνοιξαν -όπως προφανώς ήταν προγραμματισμένοι- και άρχισαν να καταβρέχουν παίκτες και αγωνιστικό χώρο…