Νίκησε τη Γουλβς και παραμένει μόνη πρώτη η Σίτι

Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου 2021 17:11
UPD:17:14
Action Images via Reuters/JASON CAIRNDUFF

Με δύσκολη νίκη συνέχισε η πρωτοπόρος του αγγλικού πρωταθλήματος Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε με 1-0 της Γουλβς στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Οι «Πολίτες» δεν απειλήθηκαν πάντως καθόλου από τους «Λύκους», ειδικά από τη στιγμή κατά την οποία οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, λόγω της αποβολής του Ραούλ Χιμένεθ.

Ακόμη κι έτσι, πάντως, η νίκη για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήρθε από τα 11 βήματα με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 66ο λεπτό.

Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός έγινε έτσι ο 32ος ποδοσφαιριστής που έχει σημειώσει τουλάχιστον 100 γκολ στο πρωτάθλημα της Premier League, ενώ η Σίτι θα παραμείνει στην κορυφή, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των Λίβερπουλ και Τσέλσι που έπονται στη βαθμολογία.