Δεύτερη σερί νίκη για την «Μπάρτσα» με Τσάβι

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2021 01:00
UPD:08:00
EPA/Domenech Castello

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-1 στην πάντοτε δύσκολη έδρα της Βιγιαρεάλ και αισιοδοξεί ότι η ανάκαμψη επί των ημερών του Τσάβι στον πάγκο της θα συνεχιστεί.

Οι δύο συνεχείς νίκες στο πρωτάθλημα έφεραν έξι γρήγορους βαθμούς, που είναι προϋπόθεση πρώτα απ΄ όλα για την ανάταση μιας ψυχολογίας που ήταν στα... τάρταρα επί ημερών Κούμαν.

Οι «μπλαουγκράνα» μετρούν 23 βαθμούς (έχουν και παιχνίδι λιγότερο), αλλά σημασία έχει ο τρόπος που έφτασαν στην αποψινή νίκη, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα έγιναν στο β΄ ημίχρονο.

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με τον Ντε Γιονγκ στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, για να δεχθεί την ισοφάριση από τον Τσουκβέζε στο 76΄.

Και όμως, κατά τρόπο ασυνήθιστο για τα μέχρι πρότινος δεδομένα τους οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν με άλλα δύο γκολ, του Ντεπάι στο 88΄ και του Κουτίνιο με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας σε μια νίκη που έδειξε πάνω απ΄ όλα χαρακτήρα.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 2-2 (10΄ Γκαρθία, 76΄ αυτ. Μαξιμιάνο - 25΄ Ματσίς, 34΄ Μολίνα)
  • Αλαβές-Θέλτα 1-2 (21΄ Χοσέλου - 11΄ Μίνα, 70΄ Άσπας)
  • Βαλένθια-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (19΄ πεν. Σολέρ - 64΄ Παλαχόν)
  • Μαγιόρκα-Χετάφε 0-0
  • Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 1-3 (76΄ Τσκουκβέζε - 48΄ Ντε Γιονγκ, 88΄ Ντεπάι, 90΄+4 πεν. Κουτίνιο)