Ο Σανέ κράτησε πρώτη την Μπάγερν

Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2021 22:31
UPD:22:36
REUTERS/MICHAELA REHLE

Η Αρμίνια Μπίλεφελντ αποτέλεσε πολύ σκληρό «καρύδι» για την Μπάγερν Μονάχου στην «Allianz Arena», αφού για 71 λεπτά κρατούσε το «μηδέν», σε αυτή την αναμέτρησης της 13ης αγωνιστικής.

Στο σημείο εκείνο «έπιασε δουλειά» ο Λιρόι Σανέ, που υποδέχθηκε την ασίστ του Τόμας Μίλερ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0, με το 10ο γκολ του για φέτος.

Με νίκη και μάλιστα σε δύσκολη έδρα συνέχισε και η Μπορούσια Ντόρτμουντ, κρατώντας τη διαφορά του ενός βαθμού από τους πρωτοπόρους Βαυαρούς.

Οι «Λύκοι» προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό αλλά δεν άντεξαν στην πίεση των Βεστφαλών, που έφτασαν στο 3-1 με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να χρειάζεται μόλις 7 λεπτά για να σκοράρει στην επανεμφάνισή του (είχε μπει αλλαγή), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Στουτγάρδη-Μάιντς 2-1 (21΄ Ίτο, 51΄ Σόσα - 39΄ Χακ)
  • Βόλφσμπουργκ-Ντόρτμουντ 1-3 (2΄ Βέγκχορστ - 35΄ Τσαν, 55΄ Μάλεν, 81΄ Χάαλαντ)
  • Χέρτα Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 1-1 (40΄ Ρίχτερ - 90΄+7΄ Γκρέγκοριτς)
  • Κολωνία-Γκλάντμπαχ 4-1 (55΄ Λιούμπισιτς, 77΄ Ουτ, 78΄ Ντούντα, 90΄+3΄ Άντερσον - 74΄ Χόφμαν)
  • Μπόχουμ-Φράιμπουργκ 2-1 (54΄ Πόλτερ, 82΄ Πάντοβιτς - 51΄ Λίνχαρτ)
  • Γκρόιτερ Φιρτ-Χοφενχάιμ 3-6 (22΄ Λέβελινγκ, 46΄ Τίλμαν, 68΄ Χργκότα - 32΄, 62΄, 80΄ Μπεμπού, 40΄, 58΄ Ζορζίνιο Ρούτερ, 66΄ αυτ. Μαγιερχόφερ)
  • Μπάγερν Μονάχου-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (71΄ Σανέ)