Λάμψη Μαυροπάνου, χέρι-χέρι Ντόρτμουντ και Φράιμπουργκ

Σάββατο, 02 Οκτωβρίου 2021 20:38
UPD:21:35
REUTERS/LEON KUEGELER

Με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο να είναι από τους πρωταγωνιστές του αγώνα, η Στουτγάρδη νίκησε 3-1 τη Χοφενχάιμ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος και κατέγραψε τη δεύτερη φετινή επιτυχία στην Μπουντεσλίγκα.

Ο διεθνής στόπερ σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του με αριστερό σουτ στο 60ό λεπτό. Νίκη και για την Ντόρτμουντ, που μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά επιβλήθηκε με 2-1 της Άουγκσμπουργκ με τον Γιούλιαν Μπραντ να σημειώνει το νικητήριο γκολ.

«Τρίποντο» και για τη Φράιμπουργκ του Κρίστιαν Στράιχ, που πέρασε από το Βερολίνο με το ίδιο σκορ (2-1) απέναντι στη Χέρτα και μαζί με την Ντόρτμουντ έφτασαν στους 15 βαθμούς και μοιράζονται τη δεύτερη θέση.

Οι δυο τους πάντως έχουν παιχνίδι περισσότερο από την Μπάγερν (16β.), που υποδέχεται την Κυριακή (3/10) την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, καθώς και από την Μπάγερ Λεβρρκούζεν (13β.).

Τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια για την Μπορούσια Μενχεγκλάντμπαχ που ανεβαίνει διαρκώς, με «θύμα» τη Βόλφσμπουργκ μέσα στη «Φολκσβάγκεν Αρένα».

Οι Εμπολό και Χόφμαν έφεραν τα «πουλάρια» στο 2-0 και σε θέση ισχύος μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ οι «λύκοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Λακρουά στο 76΄.

Ο Τζέσε Μαρς είχε την έμπνευση να περάσει στον αγώνα στο 69ο λεπτό τους Αντρέ Σίλβα και Σομποζλάι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πορτογάλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Ούγγρου μέσου και σκόραρε με το κεφάλι, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη 3-0 της Λειψίας επί της Μπόχουμ (στον πάγκο ο Λαμπρόπουλος) στη «Ρεντ Μπουλ Αρένα».

Αναλυτικά:

• Κολωνία-Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (50΄ Άντερσον, 55΄, 89΄ Σκίρι - 7΄ Μεγερχόφερ)
  • Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ 2-1 (10΄ πεν. Γκερέιρο, 51΄ Μπραντ - 35΄ Ζεγκιρί)
  • Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-3  (25΄ Βάλντσμιντ - 5΄ Εμπολό, 7΄ Χόφμαν, 90΄+5 Σκάλι)
  • Στουτγκάρδη-Χοφενχάιμ 3-1 (18΄ Κεμπφ, 60΄ Μαυροπάνος, 81΄ Μάσιμο - 84΄ Λάρσεν)
  • Χέρτα Βερολίνου-Φράιμπουργκ 1-2 (70΄ Πιάτεκ - 17΄ Λίενχαρτ, 78΄ Πέτερσεν)
  • Λειψία-Μπόχουμ 3-0  (70΄ Σίλβα, 73΄, 78΄ Ενκουνκού)