Βόλεϊ: Πρώτο τεστ θετικό για την Εθνική Γυναικών

Πέμπτη, 29 Ιουλίου 2021 00:30
UPD:00:32

Η Εθνική Γυναικών ξεκίνησε με νίκη τη σειρά των φιλικών αγώνων με το Αζερμπαϊτζάν, στο κλειστό της Αγριάς του Βόλου. Η Εθνική ομάδα επικράτησε με 3-0 σετ (25-16, 29-27, 25-16), ενώ παίχθηκε ακόμη ένα σετ που έληξε με 25-22 για την Ελλάδα.

Ο Γκιγιέρμο Ναράνχο ξεκίνησε το ματς με δίδυμο ακραίων τις Ανθή Βασιλαντωνάκη, Όλγα Στράντζαλη και διαγώνια την Μάρθα Ανθούλη.

Η συγκεκριμένη τριπλέτα ήταν και η κορυφαία στο σκοράρισμα, καθώς οι αθλήτριες είχαν 25, 20 και 13 πόντους αντίστοιχα με εξαιρετικά ποσοστά, ενώ στο 4ο σετ πέρασε η Χαντάβα αντί της Ανθούλη, με την Βασιλαντωνάκη να αγωνίζεται ως διαγώνια.

Το επόμενο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη στις 18.00 στο κλειστό γυμναστήριο Αγριάς.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και των Αζέρων από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.