Ολυμπιακοί Αγώνες: Σόου Ριτσάρλισον στην Γιοκοχάμα, με την Βραζιλία να επικρατεί 4-2 της Γερμανίας

Πέμπτη, 22 Ιουλίου 2021 16:52
UPD:16:55
REUTERS/PHIL NOBLE

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον, η Βραζιλία νίκησε με 4-2 την Γερμανίας στη Γιοκοχάμα, στο μεγάλο ντέρμπι του 4ου ομίλου του ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο επιθετικός της Έβερτον οδήγησε την «σελεσάο» στον θρίαμβο επί των «πάντσερ», σημειώνοντας χατ τρικ στο πρώτο μέρος (7΄, 22΄, 30΄).

Η κάτοχος του τίτλου στο Ρίο έχασε και πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ματέους Κούνια. Στο β΄ ημίχρονο οι Γερμανοί αντέδρασαν, μειώνοντας με τα γκολ των Αμίρι (57΄) και Αχε (83΄), παρότι μάλιστα έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 63΄, λόγω αποβλής του Αρνολντ.

Στο 94΄, όμως, ο Παουλίνιο «σφράγισε» τη νίκη της Βραζιλίας, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.