Τεράστια ανατροπή και πρόκριση στους «8» για τον Ναδάλ

Πέμπτη, 13 Μαΐου 2021 18:52
UPD:19:00
REUTERS/GUGLIELMO MANGIAPANE

Ο Ράφα Ναδάλ είναι γνωστό ότι «αρνείται να χάσει». Και δεν είναι μια και δυο φορές που έχει... επιστρέψει από σχεδόν χαμένα ματς στην καριέρα του ο «βασιλιάς» της χωμάτινης επιφάνειας.

Κάπως έτσι συνέβη και στη σημερινή αναμέτρηση των «16» του Rome Masters με τον Ντένις Σαποβάλοφ, όπου ο Ισπανός θρύλος επικράτησε με 2-1 σετ, κάνοντας μεγάλη ανατροπή και «σβήνοντας» δύο ματς-ποιντ του αντιπάλου του!

Ο Ναδάλ χρειάστηκε σε αρκετά διαστήματα του αγώνα να δείξει τη μεγάλη του κλάση, ιδιαίτερα από τα μέσα του δεύτερου σετ και μετά. Ο 22χρονος Καναδός προηγήθηκε 6-3 και 3-0, αλλά δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στη νίκη.

Μετά από 3 ώρες και 30 λεπτά μεγάλης μάχης, αυτός που πανηγύρισε ήταν ο Ναδάλ, ο οποίος συνεχίζει στο τουρνουά με αποκλειστικό στόχο την κατάκτηση του 10ου τροπαίου στο Foro Italico

Τα σετ (3-6, 6-3, 7-6 (3)