Ισοπαλία στο Ντόρτμουντ για Γερμανία και Αργεντινή

Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2019 00:48
UPD:08:56
REUTERS/LEON KUEGELER

Γερμανία και Αργεντινή αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» του Ντόρτμουντ.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 2-0 αλλά δεν κατόρθωσαν να σημειώσουν την πρώτη νίκη τους ύστερα από επτά αγώνες απέναντι στην «αλμπισελέστε», που μετρά πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι δεν είχε στις τάξις της τον Μέσι, καθώς ο άσος της Μπαρτσελόνα είναι τιμωρημένος από την Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία της Νότιας Αμερικής με τρίμηνο αποκλεισμό, για τις δηλώσεις του στο Copa America.

Τα «πάντσερ» του Γιοάχιμ Λεβ προηγήθηκαν 2-0 μέσα σε ένα επτάλεπτο, με τα γκολ των Γκνάμπρι στο 16΄ και Χάρβερτς στο 22΄ και φάνηκε ότι δεν θα είχαν πρόβλημα να πάρουν τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Αργεντινή γύρισε το παιχνίδι, χάρις και στις αλλαγές του Σκαλόνι. Έτσι, στο 66΄ ο Αλάριο μείωσε τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, ενώ ο Οκάμπος, που είχε μπει στο 46΄, ισοφάρισε από ασίστ του Αλάριο στο 88ο λεπτό.