Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, 3-0 τη Φέγενορντ

Τετάρτη, 17 Ιουλίου 2019 23:11
UPD:23:17
INTIME SPORTS/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ BIRNTAC

Εξαιρετικός εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στον πρώτο φιλικό αγώνα του ενόψει της νέας περιόδου, σημειώνοντας μεγάλη νίκη με 3-0 στο «Ντε Κάιπ» επί της γηπεδούχου Φέγενορντ.

Οι «πράσινοι» του Γιώργου Δώνη επιβλήθηκαν ενός σαφέστατα πιο έτοιμου και σε κάθε περίπτωση πολύ ισχυρού αντίπαλου, αφήνοντας υποσχέσεις για τη νέα χρονιά.

Πριν καν το καταλάβουν, οι γηπεδούχοι είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 από τα γκολ των Μακέντα στο 4ο και Μπουζούκη στο 23ο λεπτό.

Η Φέγενορντ προσπάθησε να αντιδράσει, είχε δοκάρι και 2-3 καλές ευκαιρίες στην περιοχή του Διούδη, όμως ο Παναθηναϊκός δεν πιέστηκε ιδιαίτερα.

Το «τριφύλλι» δεν κινδύνεψε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και οι δύο αντίπαλοι κατέβασαν ταχύτητα λόγω και των αλλαγών, ενώ βρήκε ευκαιρία να διευρύνει τη νίκη του με το γκολ του Βέργου στο 73΄.

Ο επόμενος φιλικός αγώνας για τον Παναθηναϊκό είναι προγραμματισμένος για τις 20 Ιουλίου, με αντίπαλο την Μπέρσχοτ.