Ζωντανή για Τσάμπιονς Λιγκ η Μίλαν

Δευτέρα, 06 Μαΐου 2019 23:36
UPD:23:40
REUTERS/Michaela Rehle

Η Μίλαν διατήρησε τις ελπίδες της για μια θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την αποψινή νίκη επί της Μπολόνια στο «Σαν Σίρο» με 2-1, στο καταληκτικό παιχνίδι της 35ης αγωνιστικής.

Τρεις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της Serie A, οι Λομβαρδοί μείωσαν τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από την (4η) Αταλάντα, που κρατά αυτή τη στιγμή το τελευταίο εισιτήριο για την κορυφαία διοργάνωση της UEFA σε επίπεδο συλλόγων.

Από την πλευρά τους, οι «ροσομπλού» έμειναν στους 37 βαθμούς και στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού, που σημαίνει ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον μία νίκη στα τελευταία παιχνίδια τους για να είναι ήσυχοι...

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο προηγήθηκε με τον Σούσο στο 37΄ και διπλασίασε με τον Μπορίνι στο 67΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Ντέστρο πέντε λεπτά αργότερα.

Οι αντίπαλοι τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 74΄ αποβλήθηκε ο Πακουέτα της Μίλαν και στις καθυστερήσεις τον ακολούθησε ο Σανσόνε.