Ο Μέσι «έσωσε» ξανά την Μπαρτσελόνα

Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2019 23:49
UPD:23:59
REUTERS/ALBERT GEA

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε με τη «φωτιά» απέναντι στη Λεγανές, αλλά δεν κάηκε χάρις στον Λιονέλ Μέσι και τελικά επικράτησε με 3-1 της Λεγανές στο «Καμπ Νου», με τον Δημήτρη Σιόβα να κάνει μεγάλη εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους.

Ο ηγέτης των «μπλαουγκράνα» έμεινε στον πάγκο από τον Ερνέστο Βαλβέρδε για να πάρει ανάσες, αλλά με το σκορ στο 1-1 και το αντίπαλο συγκρότημα να έχει απενεργοποιήσει την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού δεν περίμενε να δει άλλα...

Ο «ψύλλος» πέρασε αλλαγή στο 64΄, έδωσε αμέσως πνοή στο παιχνίδι και ενέπνευσε τους συμπαίκτες του, που έως τότε έπαιζαν σαν «υπνωτισμένοι».

Επτά λεπτά μετά την είσοδό του από το πόδι του έφυγε μια «οβίδα» που ανάγκασε τον Ιβάν Κουέγιαρ σε ασταθή απόκρουση, με τον Σουάρες να γράφει το 2-1 με εναέρια προβολή, κάνοντας ενδεχομένως επιθετικό φάουλ.

Κι ενώ το παιχνίδι βρισκόταν σε λεπτή ισορροπία, ο Αργεντινός σούπερ σταρ το «τελείωσε» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 και ξαναστέλνοντας τη διαφορά στο +5 από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης και στο +10 από την τρίτη Ρεάλ, ύστερα από 20 αγωνιστικές.

Αναλυτικά:

• Μπέτις-Τζιρόνα 3-2 (12΄ Τέγιο, 54΄ Μορόν, 90΄ πέν. Κανάλες - 36΄ Γκαρσία, 44΄ Ντουμπιά)
  • Βιγιαρεάλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (71΄ Εκαμπί - 18΄ αυτ. Κόστα)
  • Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 2-2 (22΄ Κομεσανά, 28΄ Εμπάρμπα - 39΄ Μορένο, 82΄ Χοσέ)
  • Λεβάντε-Βαγιαδολίδ 2-0 (42΄ Κόκε, 90΄ Μάρτι)
  • Μπαρτσελόνα-Λεγανές 3-1 (32΄ Ντεμπελέ, 71΄ Σουάρες, 90΄+2 Μέσι - 57΄ Μπρέιθγουεϊτ)