Ισπανία: Επιτέλους νίκη για τη Βαγιαδολίδ

Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018 23:51
UPD:28/09/2018 00:04
EPA/NACHO GALLEGO

Η πρώτη νίκη της Βαγιαδολίδ στη La Liga συνδυάστηκε με την απομάκρυνση της ομάδας από την τελευταία θέση της κατάταξης.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα της επανάληψης απέναντι στη Λεβάντε (48΄ Πόστιγκο), η ομάδα του Σέρχιο «απάντησε» με δύο τέρματα μέσα σε επτά λεπτά (50΄ Ουνάλ, 56΄ Νάτσο) και πήρε τη νίκη.

Η αποβολή του Μαυροβούνιου μέσου Νίκολα Βούκσεβιτς στο 54΄ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, αφού μέχρι το λεπτό εκείνο το συγκρότημα από την Βαλένθια ήταν μπροστά στο σκορ.

Το σερί των τριών νικών της Αλαβές διακόπηκε στο «Μεντιθορόθα», με τους γηπεδούχους να «κλέβουν» το βαθμό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τους Μαδριλένους.

Το χαμένο πέναλτι του Ιμπάι στο 41ο λεπτό επηρέασε αρνητικά τους παίκτες του Αμπελάρδο, με αποτέλεσμα η Χετάφε να βρει την ευκαιρία να φύγει αήττητη από τον αγωνιστικό χώρο (1-1).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 81΄ με τον Μολίνα, για να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ναβάρο.