Τένις: Η Σάκκαρη νίκησε τη Βένους Γουίλιαμς

Σάββατο, 04 Αυγούστου 2018 12:30
UPD:13:11
EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Δεν επελαύνει μόνο ο Στέφανος Τσιτσιπάς στις Ηνωμένες Πολιτείες τις τελευταίες ημέρες, αλλά και η Μαρία Σάκκαρη, που λαμβάνει μέρος στο τουρνουά Silicon Valley Classic.

Η 23χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο Σαν Χοσέ της Καλιφόρνια, επικρατώντας στους 8» της πρώην Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, Βένους Γουίλιαμς.

Η Σάκκαρη δεν έχασε σετ για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι και νίκησε τη φημισμένη αντίπαλό της (Νο 3 στο κυρίως ταμπλό) με 6-4, 7-6(2), ύστερα από αγώνα ο οποίος ολοκληρώθηκε σε 103 λεπτά.

Στο δρόμο για τον τελικό η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ντανιέλ Κόλινς. Η Αμερικανίδα προκρίθηκε με αρκετή τύχη, αφού η αντίπαλός της, Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία), αποχώρησε στα μέσα του δεύτερου σετ λόγω τραυματισμού.