Νίκη της Άρσεναλ με Τσέλσι στο International Champions Cup

Πέμπτη, 02 Αυγούστου 2018 11:04
UPD:11:07
REUTERS/PAUL CHILDS

Με τον Παπασταθόπουλο βασικό και στα 90 λεπτά (ο Μαυροπάνος δεν χρησιμοποιήθηκε), η Άρσεναλ νίκησε την Τσέλσι 6-5 στα πέναλτi στο Δουβλίνο, σε αγώνα για το International Champions Cup.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο 5΄ με τον Ρούντιγκερ και δέκα λεπτά αργότερα ο Μοράτα αστόχησε σε πέναλτι. Ο Λακαζέτ ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 και ακολούθησαν τα πέναλτι για την ανάδειξη του νικητή.

Στην διαδικασία από τα 11 βήματα οι δύο ομάδες ευστόχησαν στις πρώτες πέντε εκτελέσεις, όμως στη συνέχεια ο Τσεχ απέκρουσε το χτύπημα του Λόφτους-Τσικ και ο Ιβόμπι χάρισε την νίκη στην Άρσεναλ.

Σε άλλο αγώνα για την ίδια διοργάνωση, που διεξήχθη στο Αλγκάρβε της Πορτογαλίας, η Λιόν νίκησε την Μπενφίκα με 3-2, χάρις σε γκολ των Μαρτσέλο (40΄), Τραορέ (45΄) και Τερνιέ (83΄).

Για τους Πορτογάλους, που είχαν ισοφαρίσει σε 2-2, σκόραραν οι Πίτσι (59΄) και Μαρτσέλο (64΄ αυτογκόλ). Ο Σάμαρης δεν ξεκίνησε με την αρχική ενδεκάδα αλλά αντικατέστησε στο 86΄ τον Ζαρντέλ.