NBA: «Έσπασε» η έδρα των Μπλέιζερς

Κυριακή, 15 Απριλίου 2018 13:16
UPD:15:07
USA TODAY Sports/Troy Wayrynen

Το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε άνετα με 113-92 τους Σπερς και άνοιξε... λογαριασμό στη μεταξύ τους σειρά των πλέι οφ του NBA, στη δυτική περιφέρεια.

Οι Τεξανοί του Γκρεγκ Πόποβιτς δεν απείλησαν τους πρωταθλητές, που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ ...μπήκε στο παρκέ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμπσον με 27 πόντους (5/6 τρίποντα, 6/7 δίποντα), ενώ ο Ντουράντ πρόσθεσε άλλους 24.

Οι Ράπτορς, που είχαν το καλύτερο ρεκόρ στην ανατολική περιφέρεια, επιβλήθηκαν δύσκολα στο Τορόντο των Γουίζαρντς με 114-106, νικώντας για πρώτη φορά ύστερα από 17 χρόνια τον πρώτο αγώνα μιας σειράς των πλέι οφ.

Αντίθετα, στη Φιλαδέλφεια οι Σίξερς έκαναν... πάρτι απέναντι στο Μαϊάμι (130-103), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το πρώτο βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 74-43, μέτρησαν συνολικά 18/28 τρίποντα και σημείωσαν τη 17η συνεχή νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Μοναδική ομάδα που είδε την έδρα της να «πέφτει» ήταν οι Μπλέιζερς. Οι Πέλικανς πέρασαν με 97-95 από το Πόρτλαντ, με το μπλοκ του Χόλιντεϊ στον Κονότον να είναι καθοριστική για τη Νέα Ορλεάνη, που είχε τον Ντέιβις με 35 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα (οι νικήτριες ομάδες προηγούνται 1-0):

• Γκόλντεν Στέιτ-Σαν Αντόνιο 113-92
  • Τορόντο-Ουάσινγκτον 114-106
  • Φιλαδέλφεια-Μαϊάμι 130-103
  • Πόρτλαντ-Νέα Ορλεάνη 95-97