Αποβλήθηκε ο Αντετοκούνμπο, ηττήθηκε το Μιλγουόκι

Δευτέρα, 02 Απριλίου 2018 09:23
UPD:09:27
USA Today Sports/Benny Sieu

Η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο έφερε την ήττα για το Μιλγουόκι στο Ντένβερ (125-128), σε ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Η έξοδος του διεθνούς φόργουορντ περίπου 3.5 λεπτά πριν το φινάλε έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, καθώς στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -8!

Όταν αποχώρησε ο Giannis το Μιλγουόκι είχε το προβάδισμα με 107-97, έχοντας προλάβει να κάνει double double με 18 πόντους (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές), 12 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμη 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Κορυφαίος των «ελαφιών» ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με φετινό ρεκόρ, 35 πόντους, ενώ τους ίδιους πόντους σημείωσε και ο Νίκολα Γιόκιτς για τους Νάγκετς, έχοντας επίσης και 13 ριμπάουντ.

Για δεύτερο σερί ματς απουσίασε από το Σακραμέντο ο Κώστας Κουφός, ωστόσο, οι «Βασιλιάδες» επικράτησαν στο Λος Άντζελες των Λέικερς με 84-83.