Πόλο: Με το «δεξί» στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016 20:53
UPD:20:58
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Νικηφόρα ξεκίνησε τη φετινή περιπέτειά της στην Ευρωλίγκα η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, που επικράτησε στον Πειραιά με 8-4 της Μπρέσια.

Η ιταλική ομάδα άρχισε παίζοντας δυνατά στην άμυνα και έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο στο 2-2. Ο Πάβιτς κατέβασε «ρολά» στη συνέχεια σταματώντας πολλές επιθέσεις της Μπρέσια, κι έτσι ο πρωταθλητής Ελλάδας έφτασε στο ημίχρονο προηγούμενος 4-2.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-4, αλλά στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έκαναν ό,τι ήθελαν στην πισίνα, σκόραραν τρία αναπάντητα γκολ και έφτασαν στο τελικό 8-4.

Να σημειωθεί ότι στο 3:30 πριν τη λήξη αποβλήθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, ενώ μετά το τέλος του αγώνα υπήρξε επεισόδιο ανάμεσα στον Μουρίκη και σε παίκτη της Μπρέσια.

Για τον Ολυμπιακό σκόραραν οι Μυλωνάκης (2), Εσπανιόλ, Μουρίκης, Ντόσκας, Γιάνοβιτς, Φουντούλης, Κολόμβος, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Ν. Πρεσούτι (3) και Ναπολιτάνο.