Αγγλία: Άδικο το 0-0 για Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Τρίτη, 25 Αυγούστου 2015 00:29
UPD:00:40
REUTERS/Tony O'Brien

Η Λίβερπουλ άγγιξε το γκολ μόλις στο 4’ με το δοκάρι του Κουτίνιο. Στη συνέχεια η Άρσεναλ πέτυχε γκολ με τον Ράμσεϊ, το οποίο κακώς δε μέτρησε (δεν υπήρχε οφσάιντ). Το δεύτερο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους ήρθε μετά τη μεγάλη επέμβαση του Τσεχ στο σουτ του Κουτίνιο.

Το ντέρμπι με το οποίο έπεσε η 3η αγωνιστική της Premier League, Άρσεναλ-Λϊβερπουλ, τα είχε όλα εκτός από γκολ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Με βάση την εικόνα του αγώνα που έγινε στο «Έμιρέιτς» το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι δίκαιο. Η Λίβερπουλ είχε δύο δοκάρια, ένα η Άρσεναλ, που της ακυρώθηκε κανονικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Για τους «κόκκινους» του Μπρένταν Ρότζερς ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα, μετά από δύο νίκες, ενώ οι «κανονιέρηδες» έφτασαν στους 4 βαθμούς, έχοντας και μία ήττα.

Στην επανάληψη οι Λονδρέζοι ήταν ανώτεροι κι έψαξαν το γκολ, που όμως, δεν ήρθε, καθώς το σουτ του Σάντσες στο 60΄ σταμάτησε στο δοκάρι. Προς το τέλος το παιχνίδι έγινε... ροντέο, με την Άρσεναλ να πιέζει όμως ο Μινιολέ ήταν ανίκητος. Η Λίβερπουλ από την μεριά της κόντεψε να παγώσει το γήπεδο με ταχύτατες αντεπιθέσεις, παρ΄ όλα αυτά το γκολ δεν ήρθε για κανέναν.