Γερμανία: «Βγάζει φωτιές» η Ντόρτμουντ

Κυριακή, 23 Αυγούστου 2015 20:33
UPD:20:37
REUTERS/MICHAELA REHLE

«Φωτιές» βγάζει η επίθεση της Ντόρτμουντ στο ξεκίνημα της σεζόν, με την ομάδα του Τούχελ να περνάει με «τεσσάρα» από την έδρα της Ινγκολσταντ (4-0), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η νεοφώτιστη Ινγκολσνταντ άντεξε 55 λεπτά στην έδρα της απέναντι στη Μπορούσια, στην αποστολή της οποίας δε βρέθηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Μέσα σε διάστημα έξι λεπτών (55΄-60΄) η Ντόρτμουντ είχε βάλει της βάσεις για το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» (Γκίντερ, Ρόις με πέναλτι), στο 84΄ ο Καγκάουα έκανε το 3-0 και στις καθυστερήσεις ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Κι ενώ η Ντόρτμουντ προελαύνει στο πρωτάθλημα (2Χ2), το αντίθετο συμβαίνει με τη Γκλάντμπαχ. Η Μπορούσια ηττήθηκε εντός έδρας από την Μάιντς με 1-2 και μετράει δύο ήττες στο ξεκίνημα της σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαμπέριο στο 42΄, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 54΄ με τον Χέρμαν, αλλά 11 λεπτά πριν το 90΄ ο Κλέμενς χάρισε τη νίκη στο συγκρότημα του Σμιντ.