Υδατοσφαίριση: Πέμπτη θέση στον κόσμο η εθνική Νέων/Γυναικών

Κυριακή, 23 Αυγούστου 2015 18:55
UPD:18:58
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Φωτογραφία αρχείου.

Η εθνική ομάδα Νέων/Γυναικών κατέλαβε την 5η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης που διεξάγεται στο Βόλο.

Στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε άνετα 12-7 της Ιταλίας, ολοκληρώνοντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα, μετά από μέτρια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3, ανέβασε... στροφές στο δεύτερο μέρος και με σπουδαία εμφάνιση στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 6-2) έφτασε στη νίκη και στην 5η θέση.

Κλειδί στην εξέλιξη του ματς ήταν η εξαιρετική άμυνα των διεθνών, που κράτησαν για παραπάνω από έξι λεπτά χωρίς γκολ την Ιταλία. Κορυφαία σκόρερ της εθνικής ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου που πέτυχε 7 γκολ, ενώ άλλα 3 σημείωσε η Ξενάκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-1, 3-2, 6-2