Μπάσκετ: Επίδειξη δύναμης και... άμυνας η Ελλάδα με Βοσνία

Σάββατο, 22 Αυγούστου 2015 23:21
UPD:23/08/2015 16:32
INTIME SPORTS

Με άμυνα βγαλμένη από σεμινάριο και επιθετική πολυφωνία, η Εθνική ομάδα των Ανδρών συνέτριψε τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 83-44 στο τουρνουά της Ξάνθης με 83-44 έχοντας για καλύτερο παίκτη τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους.

Η ελληνική ομάδα, που νίκησε για δεύτερη φορά τους Βόσνιους σε διάστημα μερικών ημερών καθώς είχε προηγηθεί το τουρνουά της Τουρκίας, ξεκίνησε νωθρά και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στην αρχή με πέντε πόντους (4-9).

Η βελτίωση της άμυνας όμως και η είσοδος του Μπουρούση έδωσαν την ώθηση που χρειαζόταν και επέτρεψαν στους διεθνείς να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (18-11). Ένα τρίποντο του Σλούκα έκανε το 26-13, ενώ η ενέργεια του Αντετοκούνμπο έφερε το 34-21 και το ημίχρονο έκλεισε στο 34-22.

Η εκπληκτική άμυνα έφερε συνεχείς αιφνιδιασμούς στη συνέχεια, η διαφορά πήγε στο +19 (45-26) με πρωταγωνιστή τον "Παπ", ενώ με τρίποντο του διεθνή φόργουορντ έγινε το 56-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη συνέχισαν στο ίδιο τέμπο απέναντι σε έναν αντίπαλο από τον οποίο πάλευε μόνο ο Κικάνοβιτς, η διαφορά έφτασε στο +39 (80-41) και παρέμεινε εκεί ως τη λήξη του αγώνα.