Μπάσκετ: Μέτρια επιθετικά η εθνική ηττήθηκε 64-73 από την Τουρκία

Σάββατο, 15 Αυγούστου 2015 20:55
UPD:20:59
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Αρχικά σε ένα σερί 11-0 των Τούρκων που μετέτρεψαν το 19-27 σε 30-27 στο 15΄. Αλλά πιο σημαντική ήταν η επιστροφή στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" ένα 13-0 και προηγήθηκαν 59-50 στο 32΄.

Την ήττα με 64-73 από την Τουρκία γνώρισε η εθνική ομάδα των ανδρών στο δεύτερο φιλικό που έδωσε στην Κωνσταντινούπολη.

Σε σχέση με το χθεσινό φιλικό κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη το ανττιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και ηττήθηκε από τους διοργανωτές του τουρνουά.

Η προετοιμασία για το Ευρωμπάσκετ συνεχίζεται και η Ελλάδα κατάφερε να ανταποκριθεί στις συνθήκες που δημιούργησε αυτό το δύσκολο τεστ.

Και στις δύο περιπτώσεις η εθνική ομάδα ανταποκρίθηκε, κυρίως χάρις στις προσπάθειες των Μπουρούση και Ζήση. Σημεία που προβλημάτισαν τον Φώτη Κατσικάρη, ήταν η πίεση και οι παγίδες που δημιούργησαν οι αντίπαλοι της ομάδας, καθώς και κάποια "νεκρά" διαστήματα.

Ο Μπουρούσης με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, ενώ με 10 τελείωσε τον αγώνα ο Πρίντεζης.