ΠΑΟΚ: Εκτός για ένα μήνα ο Αθανασιάδης

Σάββατο, 04 Ιουλίου 2015 21:05
UPD:21:09
INTIME SPORTS/ΣΙΑΜΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ατυχία από τον πρώτο φιλικό αγώνα της προετοιμασίας για τον ΠΑΟΚ και τον Στέφανο Αθανασιάδη, ο οποίος τραυματίστηκε στην αναμέτρηση με την Κουτ Αζούλ.

Ο διεθνής επιθετικός χτύπησε σε ανύποπτη φάση, στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης, με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για κάταγμα στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού, ύστερα από κόντρα αντίπαλου πάνω στη φάση.

Με βάση αυτή την πρώτη εκτίμηση το ιατρικό επιτελείο του «Δικέφαλου» εικάζει ότι ο παίκτης θα μείνει εκτός κάθε δραστηριότητας για περίπου ένα μήνα, «δένοντας» τα χέρια του προπονητή του, Ιγκόρ Τούντορ.

Αν επαληθευτεί η πρόβλεψη, αυτό σημαίνει ότι ο Αθανασιάδης θα χάσει το μεγαλύτερο μέρος της θερινής προετοιμασίας του ΠΑΟΚ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την επίθεση της ομάδας, που θα έχει νωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στο αγωνιστικό σκέλος της υπόθεσης, η ελληνική ομάδα επικράτησε 3-1 με τέρματα των Σαλπιγγίδη στο 32ο, Σαββίδη στο 66ο και Μάρτενς στο 87ο λεπτό, ενώ η Κουτ Αζούλ είχε προηγηθεί με τον Φουρτάδο στο 13΄.