Copa America: Αγχωτική νίκη για Βραζιλία

Δευτέρα, 15 Ιουνίου 2015 11:09
UPD:11:12
REUTERS/UESLEI MARCELINO

Οι μεγάλες δυνάμεις της Νότιας Αμερικήγς μόνο... περίπατο δεν κάνουν μέχρι στιγμής στο Κόπα Αμέρικα της Χιλής, όπως τουλάχιστον αποδεικνύεται στις αναμετρήσεις της πρώτης αγωνιστικής.

Μετά την ήττα της Κολομβίας από τη Βενεζουέλα και την ισοπαλία της Αργεντινής με την Παραγουάη, αν και η «αλμπισελέστε» είχε προηγηθεί 2-0, η Βραζιλία χρειάστηκε να φτάσει στο τελευταίο λεπτό της παράτασης για να καταβάλει την αντίσταση του Περού με 2-1, στο πλαίσιο του Γ΄ ομίλου.

Οι Περουβιανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κουέβα, όμως δύο λεπτά αργότερα ο αρχηγός της Σελεσάο, Νεϊμάρ, ισοφάρισε με κεφαλιά ύστερα από γύρισμα του Ντάνι Άλβες.

Ο άσος της Μπαρτσελόνα ήταν ο κινητήριος μοχλός στην επίθεση των «βερντεόρο» και στο 53ο λεπτό είχε δοκάρι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας ελάχιστα άουτ, για να δώσει όμως λίγο αργότερα την ασίστ στον Ντάγκλας Κόστα για το τελικό 2-1.