Χάντμπολ: Αποκλεισμός από το Ευρωπαϊκό για την Εθνική Ανδρών

Κυριακή, 14 Ιουνίου 2015 22:02
UPD:22:05
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Νίκη γοήτρου αλλά όχι και ουσίας σημείωσε η Εθνική ομάδα χάντμπολ των Ανδρών επί του Βελγίου στη Μίκρα, στην τελευταία αναμέτρηση για την α΄ προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2018.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 29-25, όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει το -5 της περασμένης Τετάρτης (30-25 είχε ηττηθεί στο Χάσελτ) και το Βέλγιο πήρε την πρώτη θέση του 1ου ομίλου και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο.

Η ελληνική ομάδα είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε 15-11 στο ημίχρονο και έφτασε στο +6 (21-15) που έδινε πρόκριση στο 42ο λεπτό του αγώνα.

Στα επόμενα εννέα λεπτά όμως οι παίκτες του Γιώργου Κρανάκη πέτυχαν μόνο δύο γκολ (με πέναλτι) κι έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 23-21, δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Οι διεθνείς έκαναν μία τελευταία προσπάθεια, ο Μπασμαλής «έγραψε» το 29-24, 40΄΄ πριν τη λήξη, αλλά οι Βέλγοι με γκολ του Ουμς στην εκπνοή «σφράγισαν» την πρόκριση στον επόμενο γύρο.