Γερμανία: Στην Βόλφσμπουργκ το Κύπελλο

Σάββατο, 30 Μαΐου 2015 22:53
UPD:23:02
REUTERS/HANNIBAL HANSCHKE

Η Βόλφσμπουργκ είναι η Κυπελλούχος Γερμανίας για την αγωνιστική περίοδο 2014-2015, καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της Μπορούσια Ντόρτμουντ στον τελικό της διοργάνωσης, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.

Μετά τη δεύτερη θέση στο φετινό πρωτάθλημα, οι «λύκοι» έκλεισαν ιδανικά τη χρονιά κατακτώντας ένα σημαντικό τίτλο και κάνοντας ακόμη πιο πικρό το αντίο του Γιούργκεν Κλοπ στους Βεστφαλούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πάντως με καλούς οιωνούς για την Ντόρτμουντ, που πήρε προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 5΄ με τον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, αλλά το διάστημα από το 22ο έως το 38ο λεπτό ήταν εφιαλτικό για τους «κιτρινόμαυρους».

Η... μηχανή της Βόλφσμπουργκ πήρε μπροστά και σε ένα τέταρτο αγώνα οι παίκτες του Ντίτερ Χέκινγκ πέτυχαν τρία γκολ απέναντι σε έναν σαστισμένο αντίπαλο που είχε μεγάλα και εμφανή κενά σε άμυνα και μεσαία γραμμή, με τους Λουίζ Γκουστάβο στο 22΄, Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 33΄ και Μπας Ντοστ στο 38΄.