Αργεντινή: Διακόπηκε το Μπόκα Τζούνιορς-Ρίβερ Πλέιτ

Παρασκευή, 15 Μαΐου 2015 10:21
UPD:10:24
REUTERS/ENRIQUE MARCARIAN

Η Μπόκα ζητούσε δύο γκολ για να προκριθεί στη συνέχεια της διοργάνωσης, μετά την ήττα της στο πρώτο clasico των κορυφαίων ομάδων της Αργεντινής, ωστόσο στο πρώτο μέρος δεν τα κατάφερε (0-0).

Το δεύτερο ημίχρονο του επαναληπτικού αγώνα των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, Μπόκα Τζούνιορς-Ρίβερ Πλέιρ, δεν ξεκίνησε ποτέ!

Δυστυχώς, όμως, για τους γηπεδούχους, η εισβολή οπαδών στο γήπεδο και η επίθεση που έκαναν στην φισούνα στους παίκτες της Ρίβερ με σπρέι πιπεριού δεν επέτρεψε τη συνέχιση της αναμέτρησης, που ξεκίνησε τα ξημερώματα της Πέμπτης. Μετά από περίπου μία ώρα συνεχών διαβουλεύσεων ανάμεσα στους διαιτητές και στους εκπροσώπους των δύο ομάδων, αποφασίστηκε η οριστική διακοπή του ντέρμπι.

Κανείς δε γνωρίζει, πλέον, εάν θα γίνει το δεύτερο ημίχρονο ή, εάν η Ρίβερ πάρει την πρόκριση... στα χαρτιά. Η κατάσταση στο γήπεδο… μύριζε μπαρούτι από την αρχή, καθώς ένα μικρό ελικόπτερο, με τη φανέλα της Ρίβερ και το γράμμα «Β», που σήμαινε τον υποβιβασμό των φιλοξενούμενων στην δεύτερη κατηγορία, πετούσε πάνω από τον αγωνιστικό χώρο, καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους.