Έκλεισε θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Μάντσεστερ Σίτι

Κυριακή, 10 Μαΐου 2015 17:23
UPD:17:26
REUTERS/Jason Cairnduff

Η Μάντσεστερ Σίτι ουσιαστικά εξασφάλισε μια θέση στην πρώτη τριάδα και κατ΄ επέκταση τη συμμετοχή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για την επόμενη αγωνιστική περίοδο, μετά τη θριαμβευτική νίκη με 6-0 επί της ουραγού (και καταδικασμένης) Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς στο «Έτιχαντ».

Με δύο αγωνιστικές να απομένουν πλέον για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος στην Πρέμιερ Λιγκ, οι «Πολίτες» του Μανουέλ Πελεγκρίνι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με 73 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Άρσεναλ που όμως έχει δύο παιχνίδια λιγότερα και, το σημαντικότερο, πέντε από την τέταρτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία όπως φαίνεται θα υποστεί τη βάσανο των προκριματικών.

Η αναμέτρηση ήταν ένα προσωπικό σόου του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος, Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος έκανε χατ τρικ σκοράροντας στο 4ο, 50ό και 65ο (πέναλτι) λεπτό για να φτάσει στα 25 γκολ, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα της Σίτι σημείωσαν οι Αλεξάνταρ Κόλαροφ στο 32΄, Τζέιμς Μίλνερ στο 70΄ και Νταβίντ Σίλβα στο 87΄.