Έλαμψαν οι «μικροί» της Πρέμιερ Λιγκ

Σάββατο, 02 Μαΐου 2015 19:18
UPD:19:21
REUTERS/Matthew Childs

Με ηγέτη τον Κριστιάν Μπεντέκε, που έφτασε τα 10 γκολ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, η Άστον Βίλα επιβλήθηκε της Έβερτον με 3-2.

Ημέρα των «μικρών» ήταν η σημερινή στο αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς τρεις από τις ομάδες που μάχονται για να αποφύγουν τον υποβιβασμό συνέχισαν με νίκες κατά την 35η αγωνιστική.

Με ηγέτη τον Κριστιάν Μπεντέκε, που έφτασε τα 10 γκολ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, η Άστον Βίλα επιβλήθηκε της Έβερτον με 3-2 (10΄, 45΄ Μπεντέκε, 64΄ Κλέβερλι - 59΄ πεν. Λουκάκου, 90+2΄ Τζάγκελκα) στο «Βίλα Παρκ» , ενώ ο Ζόρντι Γκόμεθ με δύο πέναλτι (21΄, 55΄) χάρισε στη Σάντερλαντ το τρίποντο με 2-1 επί της Σαουθάμπτον στο «Στάδιο του Φωτός», κι ενώ ο Σάντιο Μανέ είχε ισοφαρίσει στο 22΄ για τους «Αγίους».

Η εκπληκτική το τελευταίο δίμηνο Λέστερ ήταν καταιγιστική στο «Κινγκ Πάουερ» και νίκησε τη Νιούκαστλ με το... φτωχό σύμφωνα με τις ευκαιρίες που έχασε 3-0, χάρις σε δύο γκολ του Χοσέ Λεονάρντο Ουγιόα (1΄, 48΄ πέναλτι) κι ένα του Γουές Μόργκαν στο 17΄.

Ύστερα από αυτά τα αποτελέσματα οι εκτός έδρας ήττες των Μπέρνλι με 0-1 (24΄ πεν. Νομπλ) από τη Γουέστ Χαμ και ΚΠΡ με 1-2 (73΄ Φερ - 19΄ Κουτίνιο, 87΄ Τζέραρντ) από τη Λίβερπουλ) είναι καταδικαστικές για τις δύο ομάδες, οι οποίες πλέον διατηρούν μόνο μαθηματικές ελπίδες παραμονής.

Στο «Λίμπερτι», τέλος, η Σουόνσι νίκησε τη Στόουκ Σίτι 2-0 με γκολ των Τζέφερσον Μοντέρο στο 77ο λεπτό και Σουνγκ-Γιουνγκ Κι στις καθυστερήσεις και σταθεροποιήθηκε στην όγδοη θέση της κατάταξης.