Ευρωλίγκα: Μέγας Ολυμπιακός στο 2-1 με Μπαρτσελόνα

Τρίτη, 21 Απριλίου 2015 22:05
UPD:22:35

Προβάδισμα πρόκρισης για το φάιναλ-4 της Ευρωλίγκας πήρε ο Ολυμπιακός μετά τη δεύτερη συνεχή νίκη επί της Μπαρτσελόνα, της οποίας επικράτησε με 73-71 στο ΣΕΦ και πήρε θέση οδηγού στην προημιτελική αυτή σειρά με 2-1 νίκες. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» απέχουν μόλις μία νίκη από την πρόκριση στα τελικά της Μαδρίτης, την οποία θα επιδιώξουν να κατακτήσουν την Πέμπτη 23 Απριλίου στο ίδιο γήπεδο.

Όπως στη Βαρκελώνη έτσι κι απόψε πρώτος σκόρερ της πειραϊκής ομάδας ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που σημείωσε 19 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε ένα λιγότερο σε σχέση με το δεύτερο παιχνίδι (15) αλλά μοίρασε οκτώ ασίστ, ενώ από την Μπαρτσελόνα ο «γερο-Ναβάρο» προσπαθούσε μόνος (14).

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις άμυνες να έχουν περιοριστεί σε δεύτερο ρόλο, όπως δείχνει το 26-23 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 10΄, έχοντας επιλέξει να «ανοίξουν» το ρυθμό. Ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +6 (33-27), η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε (36-36), αλλά με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να έχει 2/2 τρίποντα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο ημίχρονο 44-36.

Ένα επιθετικό μπλακ - άουτ του Ολυμπιακού επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να επιστρέψει από το -10 (36-46) μειώνοντας τη διαφορά στο -2 (46-48). Με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες σε σκοράρισμα και δημιουργία έγινε το 57-50, αλλά μια νέα τρίλεπτη αφλογιστία έφερε ένα 10-0 των «μπλαουγκράνα» και στο 30΄ οι Ισπανοί περνούσαν με 60-59.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ήταν όμως διατεθειμένοι να γκρεμίσουν εκείνο που έχτισαν με τη νίκη τους στη Βαρκελώνη και με ένα σερί 7-0 έκαναν το 66-60 στο 33΄. Οι αντίπαλοι είχαν επιδοθεί σε ρεσιτάλ... αστοχίας, οι γηπεδούχοι έλεγχαν τα ριμπάουντ αλλά το γεγονός πως δεν άνοιξαν κατά πολύ τη διαφορά οφειλόταν σε λάθος επιθετικές επιλογές.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο +8 (70-62) περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά η αστοχία του παραλίγο να αποδειχθεί μοιραία. Οι Καταλανοί μείωσαν σε 70-69 στα 26 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με 2/2 βολές του Σπανούλη έγινε το 72-69 στα 12΄΄, ο Ναβάρο έπραξε το ίδιο στα 8΄΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με 1/2 βολές ο Πρίντεζης, αφού ο Αμπρίνες αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.