Άλμα τίτλου για Τσέλσι, 1-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 18 Απριλίου 2015 21:35
UPD:21:48
REUTERS/Tony O'Brien

Αγκαλιά με το πρωτάθλημα, για πρώτη φορά μετά το 2010, βρίσκεται η Τσέλσι μετά τη νίκη με 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο ντέρμπι της 33ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «μπλε» αύξησαν τη διαφορά από τη δεύτερη Άρσεναλ στους 10 βαθμούς (76 - 66), ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν στους 65 αλλά και ένα παιχνίδι περισσότερο από την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο και τους «κανονιέρηδες».

Ο αγώνας δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας καθώς πήγε στη δύναμη και τις προσωπικές μονομαχίες, κρίθηκε δε από το γκολ του Εντέν Αζάρ στο 38ο λεπτό, ύστερα από την πάσα του Όσκαρ.

Ο σκόρερ είχε μάλιστα και δοκάρι στο 54΄, όπως και ο Ραδαμέλ Φαλκάο για τους «κόκκινους διαβόλους» στο 77΄. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Άντερ Ερέρα φάνηκε να ανατρέπεται από τον Τιμ Κέιχιλ, όμως η σφυρίχτρα του Μάικ Ντιν σιώπησε...