Ευρωλίγκα: Η Ρεάλ έκανε το 1-0 με Αναντολού

Πέμπτη, 16 Απριλίου 2015 00:56
UPD:01:02
EPA/ALBERTO MARTIN

Η Αναντολού Εφές έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 43-35, αλλά το τέλος του αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες βρήκε τη γηπεδούχο «βασίλισσα» νικήτρια με 80-71 απέναντι στους Τούρκους, στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε τον ενθουσιασμό αλλά οι Ισπανοί εμφάνισαν υπεροπλία και είχαν εναλλακτικές λύσεις σε όλες τις θέσεις και δεν πτοήθηκαν από το 15-0 της Εφές, που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να φτάσουν τη διαφορά στο +8 με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο απάντησε με ένα επιμέρους 26-10, προηγήθηκε εκείνη με +8 (61-53) στο 30΄ και έκτοτε δεν έχασε την πρωτοπορία ως το τέλος. Ο Ρίβερς είχε 21 πόντους και ο Αγιόν 14 (συν 10 ριμπάουντ), ενώ για την Εφές οι Σάριτς και Οσμάν πέτυχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης έπαιξε μόλις τέσσερα λεπτά για τη Ρεάλ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου μέτρησε 5 πόντους και 3 ασίστ για τους φιλοξενούμενους.