Παρασκευή, 10 Απριλίου 2015 00:58
UPD:01:02
REUTERS/VINCENT WEST

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν έκανε το χατίρι της Βαλένθια.

Η Βαλένθια ήθελε οπωσδήποτε νίκη στο «Σαν Μαμές» για να παραμείνει στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης από την Ατλέτικο Μαδρίτης και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν της έκανε το χατίρι...

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ισοφάρισε με τον Άριτζ Αντούριθ στις καθυστερήσεις το γκολ του Ροντρίγκο Ντε Πολ στο 61ο λεπτό και όχι μόνο άφησε τις «φιλόδοξες» νυχτερίδες στο -3 από τους «ροχιμπλάνκος» (65 - 62 οι βαθμοί) αλλά έβαλε στο «κόλπο» και τη Σεβίλη, που απέχει πια μόλις ένα βαθμό από τη Βαλένθια.

Στις άλλες δύο νυχτερινές αναμετρήσεις της Μεγάλης Πέμπτης, με τις οποίες ολοκληρώθηκε η 30ή αγωνιστική στην πριμέρα ντιβισιόν, η Εσπανιόλ πέρασε σαν σίφουνας από το «Μαδριγάλ» επικρατώντας της γηπεδούχου Βιγιαρεάλ 3-0 με γκολ των Φελίπε Καϊσέδο (24΄, 68΄) και Βίκτορ Σάντσεθ Μάτα (79΄), ενώ η Χετάφε με σκόρερ τον Φρέντι Ινεστρόθα (84΄) νίκησε στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» τη γηπεδούχο Έλτσε με 1-0.