Ευρωλίγκα: Στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 09 Απριλίου 2015 23:33
UPD:23:53
ICON/ΜΠΑΛΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας παρά την ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα με 69-68, καθώς η Άλμπα έχασε στην έδρα της από την αδιάφορη Μακάμπι (64-73).

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής στο Top-16, με τους «πράσινους» να καταλαμβάνουν την τέταρτη θέση και να καλούνται τώρα να αντιμετωπίσουν στους προημιτελικούς την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με μειονέκτημα έδρας.

Οι «πράσινοι» έκαναν κακό ξεκίνημα, ήταν άστοχοι και βρέθηκαν νωρίς στο -8 απέναντι στους Σέρβους (6-14), καθώς έμειναν χωρίς καλάθι από το 3ο λεπτό, κυρίως εξαιτίας της επιβλητικής παρουσίας του Μαριάνοβιτς που είχε «σκεπάσει» τις ρακέτες με το κυκλώπειο ανάστημά του.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ιβάνοβιτς «συνδέθηκαν» εκ νέου με το καλάθι ύστερα από οκτώ λεπτά (!) με τρίποντο του Διαμαντίδη και έριξαν τη διαφορά στους τρεις (23-26), πριν το 30-26 με το οποίο έκλεισε ο Αστέρας το ημίχρονο.

Με τρίποντο του Γιάνκοβιτς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε για πρώτη φορά (31-30) μετά το αρχικό 2-0 αλλά ένα νεκρό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 8-0 και να ξεφύγουν πάλι (38-31), αλλά με τον Διαμαντίδη να αναλαμβάνει δράση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30΄ με 45-44.

Με τους Παππά και Φώτση να οδηγούν την επίθεση ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 60-52, αλλά ένα χαλάρωμα που έφερε η αναγγελία της νίκης της Μακάμπι στο Βερολίνο έφεραν το  60-62 στο 38΄, για να ισοφαρίσει στα 40΄΄ πριν τη λήξη ο Μπλάζιτς με τρίποντο, ενώ κέρδισε και φάουλ από τον Γιάνκοβιτς.

Ο Σέρβος αστόχησε αλλά ο Κάλινιτς πήρε το ριμπάουντ και ο Τζένκινς πέτυχε με 2/2 βολές το 67-65, αλλά ο Παππάς με τρίποντο έκανε το 68-67 υπέρ της ομάδας του στα 20΄΄ πριν το τέλος, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και σκορ ο Μαριάνοβιτς επίσης με δύο βολές.