Τετάρτη, 08 Απριλίου 2015 00:14
UPD:00:17
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Ο Νέβεν Σούμποτιτς άνοιξε το σκορ στο 19΄.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε απόψε στο «Signal Iduna Park», όπου η Μπορούσια Ντόρτμουντ με βασικό τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο σε όλο τον αγώνα νίκησε με 3-2 στην παράταση τη Χόφενχαϊμ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Ο Νέβεν Σούμποτιτς άνοιξε το σκορ στο 19΄, όμως με δύο γρήγορα γκολ από τους Κέβιν Φόλαντ στο 21΄ και Ρομπέρτο Φιρμίνιο στο 28΄ ανέτρεψαν την κατάσταση, αλλά ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε στο 57΄ κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, για να δώσει την πρόκριση ο Σεμπάστιαν Κελ στο 108΄.

Την πρόκριση στους «4» πήρε και η Βόλφσμπουργκ, που επικράτησε στη «Volkswagen Arena» της Φράιμπουργκ με 1-0 χάρις στο γκολ που σημείωσε από τα 11 μέτρα ο Ρικάρντο Ροντρίγκες στο 72ο λεπτό.