Νίκη παραμονής για Λεβαδειακό, 1-0 στο Αγρίνιο

Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015 19:12
UPD:19:15
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν του Παναιτωλικού 1-0 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής κι έφτασαν στους 34 βαθμούς, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έχασαν έδαφος στην προσπάθεια εισόδου στα πλέι οφ.

Ο Λεβαδειακός φαίνεται να κερδίζει τη μάχη για την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα, μετά το μεγάλο «διπλό» με το οποίο έφυγε απόψε από το Αγρίνιο.

Η ομάδα του Αγρινίου δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, δίνοντας ευκαιρία στον αντίπαλό της να απειλήσει στο 9΄ με το σουτ του Πουλίδο που απέκρουσε ο Ράφαελ και την κεφαλιά του Κώτσιου στο 17΄, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι παίκτες του Μάκη Χάβου έχασαν απίστευτη ευκαιρία στο 25ο λεπτό, όταν με εκπληκτική ενέργεια ο Μαρτίνες έδωσε «μισό» γκολ στον Μορένο, αλλά ο Κολομβιανός επιθετικός βρήκε την μπάλα με το «καλάμι» και στο ένα μέτρο από την άδεια εστία την πέταξε άουτ!

Στο 27΄ ήταν η σειρά του Σηφάκη να επέμβει σε σουτ του Ρουσκουγιέδα, ενώ στο 31΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού αλλά ο Έλληνας διεθνής απέκρουσε και πάλι διατηρώντας το «μηδέν», σε ένα καταιγιστικό πεντάλεπτο των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε σε ρυθμό υποτονικό, το θέαμα ήταν κακό αλλά στο 72ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν απόλυτα τον Παναιτωλικό: ο Γιακουμάκης έκανε την ατομική ενέργεια, πέρασε τον Κουτρομάνο και έδωσε την ασίστ στον Μιλοσάβλιεφ, που σε άδεια εστία δεν λάθεψε για το 0-1, στη μοναδική ευκαιρία του δεύτερου μέρους.