Υδατοσφαίριση: Νίκη 2ης θέσης ο Εθνικός, 9-8, τον Παναθηναϊκό

Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015 23:02
UPD:23:04
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 2 τερμάτων την οποία κράτησαν μέχρι το τέταρτο 8λεπτο, με τον Παναθηναϊκό απλά να μειώνει στο ένα γκολ λίγο πριν από το φινάλε.

Σημαντικότατο βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1 πέτυχε ο Εθνικός με 9-8 επί του Παναθηναϊκού, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης.

Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 5 βαθμούς από τους «πράσινους» και είναι το μεγάλο φαβορί για να πάρουν την 2η θέση, ενώ μετά την ήττα αυτή η Βουλιαγμένη «έπιασε» το «τριφύλλι» στην 3η θέση (έχουν από 37 βαθμούς).

Η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη, έχοντας ως βασικά της όπλα, την καλή άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 2 τερμάτων την οποία κράτησαν μέχρι το τέταρτο 8λεπτο, με τον Παναθηναϊκό απλά να μειώνει στο ένα γκολ λίγο πριν από το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο αρχηγός τους, Μάριος Χατζηκυριακάκης με 3 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 2-2, 1-2.