Europa League: Προβάδισμα για Ζενίτ και Βόλφσμπουργκ

Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2015 22:12
UPD:22:18
REUTERS/FABIAN BIMMER

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Βόλφσμπουργκ - Ίντερ.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και η Βόλφσμπουργκ σημείωσαν σημαντικές νίκες και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης για την προημιτελική φάση στο Γιουρόπα Λιγκ, επικρατώντας των ιταλικών Τορίνο και Ίντερ αντίστοιχα.

Η δουλειά των Ρώσων έγινε εύκολη μετά την αποβολή του Μπενάσι στο 28ο λεπτό. Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας άνοιξε το σκορ με τον Βίτσελ στο 38΄ και ο Κρισίτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 53΄, κάνοντας δύσκολη τη ζωή της «γκρανάτα» ενόψει της ρεβάνς.

Οι «λύκοι», από την πλευρά τους, αιφνιδιάστηκαν από το γκολ του Παλάσιο στο 6΄, αλλά αφού ισοφάρισαν με τον Νάλντο στο 28΄ κυριάρχησαν στην επανάληψη και με δύο τέρματα του Ντε Μπράιν (63΄, 76΄) έφτασαν στο τελικό 3-1.

Η Ντνίπρο έδωσε συνέχεια στον αποκλεισμό του Ολυμπιακού νικώντας 1-0 στην Ουκρανία και τον Άγιαξ, με γκολ του Ζοζούλια στο 30΄, ενώ η Μπριζ πέτυχε δύσκολη νίκη στην έδρα της με 2-1 (62΄ Ντε Σούτερ, 79΄ πεν. Ρεφαέλοφ - 46΄ Τόρες) επί της Μπεσίκτας.